Öne Çıkanlar fakıbaba Gıda şiddetli yağış ağaç budaması hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Süt zammı besiciyi tatmin etmedi

İnegöl Kırmızı Et ve Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şaban Çetizli, çiğ süte yapılan 10 kuruşluk zammın yetersiz olduğunu söyledi.

Süt zammını değerlendiren Şaban Çetizli, “Süte 10 kuruş zam geldi. 130 kuruştan 140’a çıktı, ama yeterli değil. Biz üreticinin desteklenmesini ve girdi maliyetlerinin düşük olmasını istiyoruz” dedi.

"Besici bu zamdan memnun değil" diyen Çetizli, "Biz sütün çay gibi, kola ve gazoz gibi değerli olmasını isteriz. Bakanlığımızla yapmış olduğumuz görüşmelerde, yeme destek çıkma ihtimali de söz konusu. Destek çıkar ya da çıkmaz biz bilemiyoruz. Ş uan gelen zam, piyasada süt darlığından dolayı gelen ilave zamdır. Sanayici süt bulamadığı için ister istemez bu zammı verdi. Çünkü piyasada yeterli sütümüz yok. Üretici ürettiği ete ya da süte destek bulamıyor. Fakat mağduriyetimizin giderilebilmesi açısından bakanlığı bilgilendiriyoruz. Üretici daha çok desteklensin ki üretsin. Üretmeyen bir ülke bitmeye mahkumdur. Bakanımız geçen gün kendi de ifade etti. ’Biz 2002 yılında yetiyorduk, şimdi niye yetmiyoruz’ dedi. Bu çok doğru; bunu biz hep telaffuz ediyoruz” dedi.

“Biz tarım ülkesiyiz, neden kendi kendimize yetmiyoruz” diyen Çetizli, “Girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dolayı bunun önlenmesi mümkün değil. Bugün et para yaptığından dolayı inek kesimi 25-26 liraya çıktı. Ne yapsın üretici? Baktı ki inek para yapıyor, kestirdi. Kestirince inek sayımız azaldı. Neticede günlük 20 milyon tonun üzerinde olan sütümüz hemen 15 milyon tonlara düştü. Bu da açığa sebep oldu. Kurban bayramından önce 2 sefer süt mamullerine zam geldi. Üretici doyurucu kâr elde edemediği sürece ne sütün, ne etin önüne geçilebilir” ifadelerini kullandı.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı