Öne Çıkanlar tarım fakıbaba kapanış fiyatı tarım ve orman bakanlığı eğitim

Bu haber kez okundu.

Tarım işçileri için İŞKUR büro kurdu

İŞKUR Bursa’da tarım işçileri için büro kurdu.

Başbakanlıktan yayınlanan genelgeyle mevsimlik işçileri için Bursa’da çalışmalar hız kazandı. Bu yönde İŞKUR koordinesinde Mevsimlik Tarım İşleri Bürosu kuruldu. Büroda görevli çeşitli kamu kurumu temsilcileri tarafından mevsimlik tarım işçilerinin özellikle eğitim, sağlık, güvenlik konusundaki ihtiyaçlarının karşılanması için faaliyetlerde bulunulacak. İŞKUR yetkilileri tarafından Ağustos ve Eylül aylarında ilçelerde Yenişehir, Karacabey, Mustafekamlapaşa ilçelerinde kamu kurumlarının yaptığı çalışmalar denetlendi.

Bu ilçelerde sağlık yönünden çocukların aşılama işlemleri, koruyucu ağız ve diş sağlığı taraması ve muayeneleri gerçekleştirilerek, gebe kadınların periyodik kontrolleri yapıldı. Kanser taramaları hakkında eğitim verilerek, kullanılan suyun sağlığa uygunluğu konusunda tetkikler ve sıtma kontrolü faaliyetleri yapıldı. Çadır alanlarında daha hijyen bir ortam için çöp toplama ve ilaçlama işlemleri ilçe belediyelerince sağlandı. Ayrıca tarım işçileri ile işverenler arasında aracılık faaliyeti sağlayan dayıbaşıların (tarım aracıları) yasal statüleri sağlanarak kayıt altına alındı.

Okul çağındaki çocukların eğitim-öğretim döneminde taşımalı sistem ile eğitimlerinin aksamadan sürdürülmesi sağlanarak, yaz dönemi içinde bazı mahallelerde kurulan çadırlarda çocukların becerilerinin artırılması amacıyla kurslar düzenlendi.

Önümüzdeki dönemde mevsimlik tarım işçilerine ortak kullanım alanları yapımı için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ödenek tahsis etti. Ortak kullanım alanlarında hela, duş, eğitim salonu, sağlık ünitesi, çocuk oyun alanı, bulaşıkhane ve çamaşırhane yapılacak. İlk etapta Mustafakemalpaşa ilçesi için oluşturulacak alanların diğer ilçelerde de yapılması planlanıyor.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı