Öne Çıkanlar mikado kayısı Gıda lavanta yetiştiricilliği çit mazı fidanı dikimi ayçiçeği yetiştiriciliği

Bu haber kez okundu.

TİKA’dan Kolombiyalı çiftçilere ekipman desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kolombiya’nın kuzeyinde yer alan San Bernardo del Viento Belediyesi’nin kırsal kesimlerinde yaşayan ve tarımsal üretim dışında geçim kaynağı bulunmayan 40 aileye ekipman desteği gerçekleştirildi. Verilen destek sayesinde bölge halkı ortaklaşa bir girişim ile ‘Nectar del Sinu’ markasını yaratarak etkin üretime başladı.

Tarımsal ekonominin geliştirilmesine yönelik çalışmalarıyla Kolombiya’da önemli adımlar atan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), ülke ekonomisinde önemli bir yeri olan tarım sektörüne yönelik projelerine bir yenisini daha ekledi. Kolombiya’nın kuzey bölgesinde yer alan ve Cordoba Eyaleti’ne bağlı San Bernardo del Viento Belediyesi’nde hayatlarını sürdüren 40 çiftçi aileye, ekimini gerçekleştirdikleri sebze ve meyvelerden yıl boyunca yüksek verim alabilmeleri ve meyvelerden oluştan ticari ürün yelpazesini geliştirebilmeleri için gerekli ekipman desteği sağlandı. Yarı mekanize bir sistemle işlenen pirinç dışında tüm tohumların geleneksel yöntemlerle ekilip biçildiği ve genel itibariyle mango, hindistan cevizi, manyok, muz ve çeşitli tropikal meyvelerin tarımının gerçekleştirildiği bölgede, yerli halka çeşitli boy ve adette yıkama, haşlama ve dezenfeksiyon tankları, sanayi tipi meyve sıkacakları, silindirik ısıtma makineleri, dondurucular ve difüzörlü çelik kap gibi tarımsal üretim ekipmanı desteği verildi. Tarımsal üretimin kalitesinin arttırılması ve ürünlerin ticari değerlerinin yükseltilmesi vasıtası ile yerli halkın toplumdaki konumlarının güçlendirilmesine büyük bir katkı sağlayacak bu destek sayesinde düşük gelirli çiftçi ailelerin imkanlarının iyileştirilmesi hususunda önemli bir adım atıldı.

Sinumar Vakfı Başkanı Dorkas Bautista; Sinu Nehri kıyısında yaşayan yerli halkın yalnızca geçimlerini sağlayacak düzeyde gerçekleştirebildiği tarımsal üretim seviyesinin TİKA tarafından temin edilen üretim araçları sayesinde katlanarak artacağını ifade ederek bu proje için TİKA’ya ve Türkiye halkına şükranlarını iletti.

Yerli halkın TİKA tarafından tarımsal üretim ekipmanının temin edileceği haberini aldıktan sonra “Nectar del Sinu” markasını oluşturarak, bugüne kadar düşük verim ve ortalama altı kalitede gerçekleşen tarımsal üretim seviyesini yükseltmeyi hedef edindiklerini belirten bölge sakini Jose Vega ise, temin edilen ekipmanların halkın girişimcilik kavramıyla tanışmaları açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, Türk halkına teşekkürlerini iletti.

Tarımsal ekonominin verimliliğinin arttırılarak ülke ekonomisinde sağladığı katma değerinin yükseltilmesi ve etkin bir yapıya kavuşturulması için çalışmalar yürüten TİKA, Latin Amerika’da sürdürdüğü mikro kalkınma programları ile yerli halklara ulaşmaya ve sürdürülebilir kırsal kalkınma için projeler üretmeye devam ediyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı