Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi tarım eğitim mikado kayısı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

TİKA’dan Nijer’e arıcılık eğitimi ve ekipman desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), arıcılığın önemli geçim kaynaklarından biri olduğu Nijer’e arıcılık alanında eğitim ve modern ekipman desteğinde bulundu.

Nijer’de geleneksel yöntemler ve el yapımı verimsiz araç-gereçler ile yapılan arıcılık faaliyetleri hem bal kalitesinin düşük olmasına, hem de ürünün önemli bir miktarının kaybolmasına sebep oluyordu. TİKA’nın desteğiyle, Nijer Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığı ile Youkoulba ve New Palma Arıcılık Kooperatiflerinden 7 kişilik bir heyet Türkiye’ye gönderilerek Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı uzmanları eşliğinde Giresun ve Ordu’da eğitim aldılar. Projenin devamında ise Türkiye’de aldıkları eğitim ile arıcılık konusunda altyapı kazanmış olan Kooperatiflere, modern yöntemler kullanılarak arıcılık yapabilmeleri için arıcılık ekipmanları temin edildi. Youkoulba ve New Palma Arıcılık Kooperatiflerine verilen 168 arı kovanı ve ekipman desteği ile hem ürün kalitesi hem de ürün verimi artırıldı.

Proje açılışında konuşan Nijer Büyükelçisi Hüseyin Özdemir, Türkiye ile Nijer’in son yıllarda giderek ivme kazanan bir işbirliği içerisinde olduklarına değinerek TİKA’nın her alanda Nijer halkı ile işbirliğine hazır olduğunu belirtti. Youkoulba Arıcılık Kooperatifi Başkanı Maman Omar Dıoffo ise Türkiye’nin dünyada Çin’den sonra ikinci en büyük bal üreticisi olduğuna dikkat çekerek Nijer’de modern anlamda ilk arıcılık faaliyetlerinin TİKA sayesinde gerçekleştirileceğini vurguladı.

TİKA tarafından kendilerine yapılan desteğin bu anlamda bir ilk olduğunu da belirten Dioffo, Arıcılığın Nijer’de yalnızca bal üretimi için değil, bitkilerin üremesi amacıyla da çok önemli olduğunu ifade etti. Bu destekten yalnızca arıcıların değil, bu kişilerin aile ve akrabalarının da istifade edeceğini söyleyen Dioffo, Kooperatif yetkililerinin aldıkları eğitimi tüm Kooperatif üyelerine aktararak sürekliliği sağlayacaklarını belirtti.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi