Öne Çıkanlar kefir Gıda aa tarım kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

Türk mutfağı bu konferansta konuşuldu

Fatih Belediyesi, ’Gastronomist 2017’ kapsamında ’Yemek Atışmaları’ konulu konferans düzenledi. Gazeteci Yazar Halit Kakınç moderatörlüğünde gerçekleşen konferansta; dünya mutfak kültürleri ve Türk mutfağı konuşuldu.

Fatih Belediyesi, ’Gastronomist 2017’ kapsamında ’Yemek Atışmaları’ konulu konferans düzenledi. Topkapı Sarayı Konferans Salonunda düzenlenen konferansa; Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Yazar Ata Nirun, Gazeteci- Yazar Halit Kakınç, tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Rasim Öztekin ve çok sayıda davetli katıldı. Dünya mutfak kültürlerinin ve Türk mutfak kültürünün konuşulduğu konferansta, katılımcılar Türk mutfağını tarihine ilişkin bilgiler aktardı.

“Farklı kültürlere ait mutfakları tanıma imkanı elde edeceğiz”

Konferansa katılarak açılış konuşması yapan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir,“21-24 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan gastronomi etkinliği ülkemize, uluslararası anlamda 27 ülkeden yaklaşık 45 tane konuyla ilgili üstadların, yazarların katılımıyla gerçekleşecek. Bu bizim dünya çapında hem farklı kültürlere ait mutfakları tanıma imkanı elde edeceğiz hem de bizim, kendi ülkemizin, kadim geleneğimizin, kültürümüzün mutfağını da bu vesileyle bütün dünyaya tanıtmış olacağız” diye konuştu.

Türk mutfağına ilişkin değerlendirmeler yapan Gazeteci- Yazar Halit Kakınç ise, “Türkler sürekli bir hareketlilik içerisinde ve geçtikleri yerden çok zenginleşerek geçiyorlar. İtibariyle çok uzun bir koşu. Japon denizi kıyısından başlıyor ve hala daha devam ediyor. Netice itibariyle Türk mutfağı dediğimiz mutfak, çok sentez bir mutfak. Selçukludan, Osmanlıdan gelen, içinde Acem var, Arap var, Rum var, Kürt var, daha sonra bütün balkanlar katılıyor. Daha sonra Kafkasya katılıyor. Çerkes var, Arnavut var. Bu asla küçümsenecek ya da bunlar bizim değil diye düşünülecek bir şey değil. Bu bir sentezdir. Bu çok büyük bir kültürel birikimin neticesidir. Türk mutfağı derken bunu kastediyorlar diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı