Öne Çıkanlar trakya eğitim özel sektör teşvikleri tarım ayçiçeği

Bu haber kez okundu.

Türkiye’yi badem ithalatından kurtarmayı hedefliyorlar

Kahta Sert Kabuklu Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Sena Yıldırım, Türkiye’yi badem ithalatından kurtarmayı hedeflediklerini belirterek, badem ithalatına harcanan paraya talip olduklarını söyledi.

Türkiye’nin her yıl ABD’den 150 milyon dolar tutarında badem ithal ettiğini belirten Kahta Sert Kabuklu Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Sena Yıldırım, Adıyaman’daki badem potansiyelinin yüzde 50’sinin Kahta ilçesinde olduğunu belirterek, hedeflerinin Türkiye’yi bademdeki bağımlılıktan kurtarmak olduğunu belirtti. Yıldırım, çiftçilere özellikle bu mevsimde badem ağaçlarında oluşan bitlerle de ilgili önerilerde bulundu. Yıldırım, “Çiftçilerimiz, özellikle bu mevsimde yapraklarda oluşan bitler konusunda dikkatli olmalıdırlar. Eğer yaprakta bit oluşursa hem o senenin hem de sonraki senin ürününü yok eder. Oluşan bitler önce yaprağı sonra dalı daha sonra ise ağacı yok edebilecek bir kapasiteye sahiptir. Çiftçilerimiz, buruşmuş ağaç yapraklarının içine baktıklarında bitleri görebilecektir. Çiftçiler bitleri gördüklerinde hemen ilaçlama yapsın. Badem ağaçlarını 14 gün arayla yılda 3 defa ilaçlama yapıldığı takdirde ağaçlarda bademlerde bitlerden kurtulmuş olur” dedi.

Adıyaman’ın badem üretiminde Türkiye’de birinciliğe yükseldiğini vurgulayan Yıldırım, “Her yıl ABD’den 150 milyon dolar parayla badem ithal ediyoruz. Adıyaman bu 150 milyon dolara taliptir. Adıyaman’ı bademde Türkiye’de birinciliğe yükselten ise Kahta ilçesidir. Adıyaman’ın badem potansiyelinin yüzde 50’si Kahta’dadır. Tuğlu köyünde bir arada bulunan 8 bin dönüm kapama bahçesi en büyük kapama bahçesidir. Badem, ülkemizde dışarıya bağımlı olduğumuz ürünlerden bir tanesidir. Hedefimiz ülkemizi en kısa bu bağımlılıktan kurtarmaktır” diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi