Öne Çıkanlar tarım fakıbaba kapanış fiyatı tarım ve orman bakanlığı eğitim

Bu haber kez okundu.

Yöresel ürünler pazara çıkıyor

Bursa’nın Mustafakemalpaşa ilçesinin ticari hayatına değer katan ürünler ilk kez düzenlenen sergiyle Türkiye gündemine taşınıyor.

Başta Mustafakemalpaşa tatlısı olmak üzere salçalık biber, domates, kırmızı biber ve süt üretiminde son yıllarda bölgenin lokomotifi haline yükselen Mustafakemalpaşa, kırsal kalkınmanın temeli olan doğal gıda ürünlerinden orman ürünlerine kadar sahip olduğu bütün mahalli lezzetleri, ’Yöresel Ürünler Tanıtım Günleri’nde gün yüzüne çıkarıyor.

Mustafakemalpaşa Belediyesi’nin öncülüğünde ’Elimizden Yöremizden’ sloganıyla gerçekleştirilen organizasyon, 21-22 Ekim tarihlerinde Adnan Menderes Meydanı’nda kapılarını açacak.

Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, kırsalda yetişen ürünlerin tanıtım ve satışının sağlanması maksadıyla yapılan Yerel Ürünler Sergisi’nin üretici ve alıcıyı buluşturarak bölge ekonomisine ciddi bir hareketlilik kazandıracağını söyledi. Ekonomisi büyük ölçüde tarım ve hayvancılığa dayanan ilçenin dayanıklı gıda ürünlerinin yanı sıra geleneksel ev lezzetlerine de sahip olduğunu hatırlatan Sadi Kurtulan, "Bölgemizde üretim mekanizmasının iki boyutu var. İlkini dayanıklı gıda ürünleri oluşturuyor. Bereketli topraklarımızda yetişen sebze, meyve, ceviz ve asma yaprağı gibi çeşitli lezzetler paketlenerek üreticiye sunuluyor. Üretimin diğer boyutunda ise organik lezzetler var. Karaoğlan’ın kuru fasulyesi, Akçapınar’ın kara inciri, Onaç ve Dorak’ın defnesi gibi daha bir çok yerden toplanan yüzde yüz doğal ürünlerle birlikte kasnak ve yayık gibi orman ürünlerinden elde edilen ev araç gereçleri de bu sergide yerini alacak. Yöresel Ürün Tanıtım Günleri, kıyıda köşede kalmış mahalli lezzetlerin coğrafi işaretler başta olmak üzere benzeri belgelendirmelerle tescil edilmesine ve daha geniş pazarlarda değer bulmasına yardımcı olacak. Tüm üreticilerimizi bu sergiye davet ediyoruz" dedi.

Yöresel Ürünler Tanıtım Günleri’nin açılışı, 21 Ekim Cumartesi günü saat 11.00’da Adnan Menderes Meydanı’nda yapılacak.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı