Öne Çıkanlar tarım vairo badem çeşidi eğitim ığdır pamuğu mikado kayısı

Bu haber kez okundu.

Yörükler göçe hazırlanıyor

Kış mevsimini Silifke ilçesinde sahile yakın kesimlerde geçiren yaz mevsimini geçirecekleri Konya ve Karaman yaylalarına gidecek Sarıkeçili Yörükleri, göç öncesi etkinlik düzenledi.

Hazırlık kapsamında AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan, Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, AK Parti Silifke İlçe Başkanı Mustafa Çetin ve yönetim kurulu üyeleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Yusuf Gün ve vatandaşların katılımıyla Işıklı Mahallesi’nde göç öncesi etkinlik düzenlendi.

Göç eden Sarıkeçililer Türkmenler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı İbrahim Yağal, Yörüklerin yaşadığı sorunları dile getirdi. Türkler’in Anadolu’ya gelişlerinden bu yana konar göçer kültürle yaşayan Yörüklerin en son temsilcisi olarak yaklaşık 150 hane kaldıklarını belirterek, "Bu kültürü geçmişten günümüze eksiksiz bir şekilde devam ettirmekteyiz. Fakat bu kültürü devam ettirirken gelişen teknolojinin ve yoğunlaşan nüfusun da beraberinde getirdiği bir takım sıkıntılarla yüz yüze kalmaktayız. Birçok sıkıntımız devlet tarafından karşılanmakta. Yaşam süresi içinde sıkıntılar oluyor. 2012 yılında çıkarılmış olan izinli otlatılma ile Sarı keçili Yörükleri ile hayvancılık ve yaylacık yapanlar birtakım rahatlıklara kavuştu.

Bugün Sarıkeçililerin en çok karşılaştığı olaylardan birisi göç yolları. Tarım arazilerinin daha fazla tarıma açılmasıyla değişik projelerle ormanların yasak hale getirilmesi ile bu nedenle göç yollarının uzaması günlük işlerin yapılması neticesinde çok büyük sıkıntılar çekmekteyiz. Birçok zaman sürülerle karayolunu kullanmak zorunda kalıyoruz ve trafik sorunları yaşıyoruz. Özellikle yaz mevsiminde çok sıkıntılar çekiyoruz. Biz Yörükler olarak diyoruz ki, kalıcı ve etkili bir çözüm bulunamazsa bu kültür en fazla 10 sene yaşayacaktır. Şu anda tek geliri kıl keçi ve hayatını konargöçer olarak yaylalarla göçerek devam ettiren yörükler için de sorun olacak” dedi.

Milletvekili Tezcan da, Meclis’te vereceği önergeyle Yörüklerin yaşantısını, Yörük kültürünü, sorunlarını araştıracak bir komisyon kurulması amacıyla önerge vereceğini kaydetti.

Çamlıyayla, Tarsus’tan Anamur’a kadar 320 km’lik sahil şeridinde Toros dağlarına göçen yaklaşık 2 bin Sarıkeçili Yörüklerinin yaşadığını ifade eden Tezcan, “Geçen yıl Yörük kardeşlerimizi çadırlarında ziyaret ettik, toplantılar yaptık, sorunlarını dinledik” dedi.

Çocukluğunu dedesinin yanında üç direkli kıl çadırda geçirdiğini vurgulayan Tezcan, “Bunu içtenlikle söylüyorum çünkü bu hayatın zorluklarını, sıkıntılarını, zahmetlerini, ama öbür yandan da çok yıldızlı otel konforunda kesinlikle unutamadığım anılarım var. Bunları günlerce konuşsak bitiremeyiz” dedi.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi