Öne Çıkanlar çiftçi tarım papaz erik fidanı ahu pakdemirli adana tarım fuarı

Bu haber kez okundu.

“16 Ekim Gıda Günü Kutlanıyor“
ANKARA (ANKA) – Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, dünyanın bütün ülkelerinin, Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş yıl dönümü olan 16 Ekim’de, toplumların ve yetkililerin dikkatini gıda temini ve insanların beslenmesinde yaşanan sıkıntılara çekmek amacıyla Gıda Günü’nü kutlayacağı bildirdi.

Bayraktar, Dünya Gıda Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, gıdanın öneminin her yıl anlatıldığı 16 Ekim Dünya Gıda Günü yaklaşırken, dünyada beslenme ihtiyacının artarak devam ettiğinin altını çizdi. Bayraktar, FAO’nun 1996 yılında Roma’daki Dünya Gıda Günü Zirvesi’nde dünya liderlerini bir araya getirdiğini, zirve sonucunda, dünyada 850 milyon insanın açlık veya yetersiz beslenmenin etkisinde olduğunu hatırlattı.

-"SOMALİ ÖRNEĞİ SAMİMİYETSİZLİĞİ GÖSTERİYOR"-

Bayraktar, FAO tarafından gerçekleştirilen bütün bu toplantılar ve yapılan çalışmalara rağmen Somali’de yaşanan felaketin bir benzerinin her yıl başka ülkelerde de yaşanıyor olmasının, gelişmiş ülkelerin dünyada açlığı ortadan kaldıracak tedbirlerin alınması konusunda samimi olmadıklarını gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:
“Dünyada yaşanan açlık ve yetersiz beslenme artarak devam ediyor. Afrika’da yaşanan açlık ve yetersiz beslenme, gıda güvencesi konusunu bir kez daha dünya gündeminin baş sıralarına alınmasını gerektirmiştir. Gıda fiyatlarında yaşanan artışlar, dünyada yaşanan açlığın artmasındaki en önemli etkendir. 2007 yılında yaşanan kuraklık ve diğer bazı küresel etkiler sonucunda, 2008’de dünya genelinde temel gıda fiyatlarında çok büyük artışlar yaşanmış ve bu durum ‘dünya gıda krizi’ olarak kayıtlarda yerini almıştır. Küresel ısınma, kuraklık, gelişmiş ülkelerin talep miktarının artması, tarımda girdi fiyatlarının yükselmesi, tarım ürünlerinin biyoyakıt üretiminde kullanılması gibi etkenler gıda fiyatlarını artırmaktadır.”

-TÜRKİYE, BÜYÜK BİR POTANSİYELE SAHİP-

Türkiye’nin, doğal kaynaklar bakımından zenginliği, tarım alanlarının elverişliliği ve ürün çeşitliliğiyle gıda arzı ve sürekliliğini sağlama açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Biz de ülkemizde bu potansiyeli sürdürülebilir bir şekilde kullanarak, olası krizlere karşı gıda güvencesini sağlamak zorundayız” dedi.
Bayraktar, Dünya Gıda Günü ile birlikte tarımın ne denli önemli ve vazgeçilmez bir sektör olduğunun bir kez daha hatırlanmasını ve insanların yaşamına devam edebilmesi için gerekli gıdayı üreten çiftçilerin sesine kulak verilmesini istedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı