Öne Çıkanlar Gıda hayvancılık eğitim çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

5 ürüne koruma talebi
 TPE'nin coğrafi işaretlerin korunmasına ilişkin tescil talep ilanları, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, Eskişehir Ticaret Odası ''Eskişehir Nuga Helvası''na coğrafi işaret verilmesi için 10 Haziran 2010'da, Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası ''Akhisar Domat Zeytini'' ile ''Akhisar Uslu Zeytini''ne coğrafi işaret verilmesi için 4 Kasım 2010'da, Diyarbakır Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ''Diyarbakır Örgü Peyniri''ne coğrafi işaret verilmesi için 15 Şubat 2010'da, Ramiz Gıda ve Turizm Sanayi Ticaret Limited Şirketi de ''Akhisar Köfte''ye coğrafi işaret verilmesi için 4 Eylül 2007 tarihinde TPE Başkanlığı'na başvurdu.
     Yapılan başvurularda, söz konusu ürünlerin ayırt edici özellikleri, üretim metotları ve bazılarının kimyasal ve fiziksel özellikleri belirtildi.
     Resmi Gazete'de yayımlanan ilanlara, 6 ay içinde itiraz edilmezse söz konusu ürünler, coğrafi işaret alacak.
   
     -Coğrafi işaret-
   
     Coğrafi işaret koruması, tescilin temel amacı belirli bir coğrafyadan kaynaklanarak belirgin nitelikleriyle ün kazanmış ürünlerin ''gerçek üreticileri'' adına kayıt altına alınması olarak tanımlanıyor. Böylelikle bölgesel ya da ulusal kalkınmanın desteklenmesi sağlanıyor. Ayrıca ürünlerin niteliklerini kaybetmeden sürdürülebilirliğinin sağlanması, ürünlerin tanıtımının yapılması, ürünün beraberinde getirdiği ünden üreticilerinin ekonomik anlamda faydalanması, tüketici bazında beklenen ve istenen kalitenin garanti edilmesi de tescil sisteminin amaçları arasında bulunuyor.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı