Öne Çıkanlar karaman il özel idare Gıda makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları bekir pakdemirli

Bu haber kez okundu.

Ahududuyu Dolu Vurdu
Bursa'da, ahududu üretiminin önde gelen bölgelerinden Cumalıkızık ve Hamamlıkızık köylerini bu yıl dolu yağışı vurdu. Yıllık ortalama 10 ton ahududu yetiştirilen köyde ürünlerin yarıdan fazlası zarar gördü.

Ahududu, böğürtlen gibi meyvelerin Bursa'daki merkezlerinden olan Cumalıkızık köyünde önceki gün 25 dakika boyunca yağan dolu, mahsullerin önemli bir kısmını zayi etti. Ceviz büyüklüğünde yağan dolunun ahududularla beraber bitkilerin yapraklarını dahi parçaladığı görüldü. Ahududunun yanı sıra böğürtlen ve yer çileği gibi meyvelerde de ciddi kayıplar var.

Cumalıkızık köyü muhtarı Ahmet Kuş, "Geçen gün 25 dakika boyunca yağan dolu, ahududu, böğürtlen ve yer çileği gibi mahsullerimizin büyük kısmını telef etti. Hayatımda görmediğim, adeta ceviz büyüklüğündeki dolu yağışı mahsulü yok etti. Çok büyük zarar var. Tarım İl Müdürlüğü’nün yaptığı hasar tespit raporuna göre en az yüzde 70’lik bir kayıp söz konusu. Normalde yıllık rekoltesi 10 ton olan ahdududa yüzde 60'lık, yıllık rekoltesi 200 ton olan böğürtlende ise yüzde 70'lik zarar var" diye konuştu.

Kuş, komşu Hamamlıkızık köyünde ise zararın daha ciddi boyutlarda olduğunu sözlerine ekledi.

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,