Öne Çıkanlar teknoloji çiftçi biber yarışması Gıda Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Altın çileğin dondurmasını üretti
 35 çeşit dondurma üreten Ali Kemal Sarıibrahim, kavunlu, muzlu, çilekli, karadutlu, böğürtlenli, kivili, kayısılı, portakallı, limonlu, şeftalili, papua, muz, kestane, acı bademli, Antep fıstıklı, cevizli, Hindistan cevizli, narlı ve son olarak altın çilekli dondurma üretmeye başladı.

    Antalya'nın Alanya ilçesinde dondurmacılık yapan Sarıibrahim, yeşilçaylı dondurmadan sonra altın çilekli dondurma üretti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da kullanarak sağlığını, yoğun temposunu ve formunu koruduğu altın çileğin dondurmasının da insanlara faydalı olacağına inandığını ifade eden Sarıibrahim, hijyene ve sağlığa da önem verdiklerini vurguladı. Sarıibrahim, “Sayın Başbakanımızın altın çileği kullanarak daha sağlıklı bir şekilde yönettiği Türkiye artık altın çileği sık sık kullanmaya başladı. Fiyatının pahalı olmasına rağmen bu meyve piyasada çok iyi tüketiliyor. Çünkü hakikaten sağlığa yararlı bir ürün. Biz de bugüne kadar meyvelisine çok önem verdiğimiz dondurma çeşitlerimizin arasına altın çileklisini de koyduk. Fiyatlarını diğerlerinden farklı tutmuyoruz. Bu nedenle çok iyi talep var.” dedi. 
Sektöründe kaliteyi yakalamanın en büyük sebebinin hammaddesini bizzat alarak dondurma yaptıklarını kaydeden Sarıibrahim, altın çileği öğüterek normal üretilen dondurmanın içine katarak yaptıklarını söyledi. Alanya'da 12 ay boyunca dondurma satabildiklerini sözlerine ekleyen Sarıibrahim, bu işe ‘En iyi dondurmayı nasıl yapabiliriz’ düşüncesi ile yola çıktığını anlattı. Sürekli bu düşüncenin peşinde olduğunu ifade eden Sarıibrahim, “İlk işe başladığımda A'dan Z'ye kadar kendi üretimimiz olmasına karar verdim. Dondurmanın merkezi olan İtalya'ya giderek araştırmalarda bulundum. Büyük şirketlerle görüşerek bu işin eğitimini alarak işe başladım. Doğal ürünlerden dondurma yapıyorum. Kalite ve hijyene önem verdim. Piyasadaki bazı dondurmalar gibi süt tozu kıvam arttırıcılar ürünlerimizde hiç yer almadı. Meyveli dondurmalarda ürettik. Meyveyi dalından veya üreticiden kontrolden geçirerek aldık. Yumurta, süt ve tatlı karışımlarından oluşan ve kendimize özel külahlar ürettik.” diye konuştu.

Altın çilek meyvesi kapsüllerinin son aylarda, "Gençleştirdiği, hastalıkları tedavi ettiği, vücuttaki fazla yağı yaktığı" iddiasıyla satışa sunulduğuna dikkat çeken ziraat mühendisi İbrahim Saylavcı, meyvenin antioksidan özelliğinin bulunduğunu bilimsel araştırmaların ortaya koyduğunu söyledi. Saylavcı, meyvenin şeker hastalarına iyi geldiğini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ifade etti. Altın çilek meyvesinin günde en fazla 10 tane ve akşam saatlerinde tüketilmesini önerdiklerini de sözlerine ekleyen Saylavcı, altın çilekli dondurmanın da faydalı olabileceğine dikkat çekti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı