Öne Çıkanlar tarım Gıda çiftçi dap desteği çiftlik bank

Bu haber kez okundu.

Avrupa'daki yumurta krizi ihracatçıların beklentisini artırdı

AFYONKARAHİSAR - CANAN TÜKELAY

Avrupa'nın bazı ülkelerinde üretilen yumurtalarda "fipronil" maddesinin bulunduğu iddialarıyla başlayan kriz, Afyonkarahisar'ın yumurta borsası ile ünlü ilçesi Başmakçı'da ihracat beklentisini artırdı.

İlk olarak Hollanda, Almanya ve Belçika'da ortaya çıkan ardından İngiltere, İsveç, İsviçre ve Fransa'ya sıçrayan böcek ilaçlı yumurta krizi, Türkiye'de yumurta fiyatlarının belirlenmesinde önemli etkisi olan Başmakçı'daki üreticiler tarafından da dikkatle takip ediliyor.

Irak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar gibi ülkelere yumurta ihraç eden Başmakçı'daki üreticiler, Avrupa'dan gelebilecek talepleri zorlanmadan karşılayabileceklerini ifade ediyor.

"Yumurta üretiminde üst seviyedeyiz"

Başmakçı Tavukçuluk Kooperatifi Başkanı Nevzat Tezcan, AA muhabirine, 1976 yılında kurulan kooperatifin Türkiye'de yumurta fiyatlarının oluşmasında belirleyici olduğunu söyledi.

Avrupa'daki krizin kendilerine henüz bir yansımasının olmadığını dile getiren Tezcan, "Türkiye'de kesinlikle benzeri bir durum yaşanmaz. Pire ve bit ile mücadelede Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının onayladığı ilaçlar kullanılır. Kesinlikle merdiven altı iş yapmayız. Şu anda Avrupa'dan bir talep gelmedi ama bekliyoruz. Böyle bir talep gelirse Türkiye olarak karşılarız. Ülke olarak yumurta üretiminde üst seviyedeyiz." diye konuştu.

"Birçok ülkeye ihracat yapıyoruz"

Tezcan, Türkiye'de yumurta üretiminin büyük ve modern tesislerde gerçekleştirildiği için artan talebin rahatlıkla karşılanabileceğini vurguladı.

Yumurta ihracatında iddialı olduklarına dikkati çeken Tezcan, "Halen birçok ülkeye ihracat yapıyoruz. Son dönemde en çok Irak, Dubai ve Katar'a ihracat yapıyoruz." dedi.

Sektörün üretim miktarı ve hijyen olarak üst seviyede olduğuna dikkati çeken Tezcan, şunları kaydetti:

"Avrupa'daki son tartışmalardan ihracatımız şu ana kadar etkilenmedi. Hollanda ve diğer bazı Avrupa Birliği ülkelerinden yumurta talebi geleceğini düşünüyoruz. Bu aylarda üretim fazla. Hava sıcaklığından dolayı tüketim de az olunca yumurta fiyatı açısından biraz sıkıntı yaşıyoruz. Önümüzdeki dönemde yumurta fiyatının yükselmesini bekliyoruz."

Anadolu Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,