Öne Çıkanlar gtb çit mazı fidanı dikimi oya ağacı fidanı manisa kırsal kalkınma yatırımları

Bu haber kez okundu.

Bakan Eker: Dünyanın 7'inci Büyük Tarım Ekonomisi Haline Geldik
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesinde kadınların kurduğu 'Sarıcakaya ve Köyleri tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin verdiği iftar yemeğine katıldı. Ankara'dan Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesine gelen bakan Eker, yemek öncesinde kooperatif üyesi kadınlarla bir süre sohbet etti.

Kooperatife ait Sebze Ambalajlama Paketleme Tesisleri'ndeki iftar yemeğine bakan Eker'in yanı sıra Vali Vekili Ekrem Ballı, AK Parti milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can ile çok sayıda kişi katıldı.

HEDEF DÜNYANIN 5'İNCİ BÜYÜK TARIM EKONOMİSİ

İftar yemeğinde konuşma yapan Mehmet Mehdi Eker Türkiye'nin tarım sektörünün son 8 yıl içinde 11'inci sıradan dünyanın 7'nci yedinci büyük tarım ekonomisi haline geldiğini söyledi. Eker konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye bundan 8 yıl önce Türkiye'nin bütün çiftçilerinin, üreticilerinin ürettikleri tarım hasılatının tamamının karşılığı 23 milyar dolardı. Bugün bu 62 milyar dolar. Bu fedakarlıkla üretim yapan üreticilerimizin emeğinin karşılığıdır. Tarım Bakanlığı olarak bu sene Türk çiftçisine 6. 5 milyar lira destek ödemesi yapıyoruz. Bu nakit destek. Siz çalışın, üretin, biz sizi destekleyelim. Onun için varız. Hedefimiz Türkiye'yi tarımda dünyanın sadece yedincisi olarak bırakmak değil, dünyanın ilk 5 ülkesine arasına koymaktır. Onun için çalışıyoruz. 2023 yılında tarım sektörü hasılasını 150 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu uçuk bir hedef değil, gerçekleştirilebilir bir hedeftir. "

KADINLARA POZİTİF AYRIMCILIK YAPIYORUZ

Kadın üreticileri her zaman desteklediklerini belirten bakan Eker, Türkiye'de üyelerinin tamamı kadın olan 29 kooperatifin bulunduğunu söyledi. Eker şunları kaydetti:

"Biz kadınlarımızın çok iyi birer çiftçi de olabileceğini düşünüyoruz. O nedenle de bakanlığımızın faaliyetleri içindeki destekleme kapsamında bulunan kooperatiflere eğer üyelerinin tamamı kadınsa onlara pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Böyle bir kararımız var. 29 kadar üyesinin tamamı kadın olan kooperatif var. Bunlardan bize ulaşan programa alınması istenen 10'un üzerinde kooperatif var. Bunların tamamı çalışıyor. Sarıcakaya Kooperatifi de bunların başını çekiyor. Sadece Sarıcakaya'da 18 projeye destek verdik. Buradaki 5 ziraat mühendisimizde köylerde danışmanlık hizmeti veriyor. Türkiye'de bu yıl tarım sektörü birinci çeyrekte yüzde 4'ün üzerinde büyüme gösterdi. Normalde kış aylarında tarım sektörüne büyüme göstermez. Çünkü ocak, şubat, mart çok üretim ayı değildir. Ama artık Türkiye'de kapalı alanlarda üretim yapıldığı, teknoloji daha çok kullanıldığı, teknolojik üretim yapıldığı için kışında büyüme gerçekleşiyor. Kültür balıkçılığı, seracılık, hayvancılık var. Kışın da üretim yapılıyor ve Türkiye'nin tarım sektörü büyüyor. "

Konuşmasının ardından Sarıcakaya ve Köyleri Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Utiye Tınaz, bakan Mehmet Mehdi Eker'e içerisinde domates, biber ve kuş konmaz olan bir paket hediye etti. Eker Sarıcakaya ilçesinden Eskişehir'e gelerek Yüksek Hızlı Tren (YHT) ile Ankara'ya döndü. (DHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,