Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

Bakan Eker: Fiyat dalgalanmaları, gıda güvenliğine tehdit oluşturuyor
İSTANBUL (CİHAN)- İslam İşbirliği Teşkilatı Gıda Güvenliği ve Tarımsal Kalkınma 6. Bakanlar Konferansı Hilton Otel’de başladı. Konferansa Tarım Bakanı Mehdi Eker ve üye ülkelerin tarım bakanları katılıyor.

Toplantının açılış konuşmasını Bakan Mehdi Eker yaptı. Bakan Eker konuşmasına toplantı için Türkiye’ye gelen meslektaşlarına "Hoş geldiniz." diyerek başladı. Konuşmasının başında Somali’de yaşanan açlık ve kuraklıktan söz eden Bakan Eker, “Yer yüzünde 950 milyona yakın insan açlık sorunu çekiyor. Üzülerek ifade ediyorum ki; bu insanların bu insanların 200 milyondan fazlası İslam İşbirliği Teşkilatı’na üye ülkelerde yaşayan kardeşlerimiz.” diye konuştu.

Gıda fiyatlarındaki dalgalanmaların belirsizliğe yol açarak ekonomide öngörülebilirliği ortadan kaldırdığını dile getiren Bakan Eker, “Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki fiyat dalgalanmaları gıda güvenliğine tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle gıda güvenliği birçok üst düzey uluslararası toplantının ana gündem konusunu oluşturmuştur. Ancak bütün bu toplantılara karşı sorun hala ortadadır. Özellikle gıda fiyatlarındaki artış ve fiyat dalgalanmalarının nedenlerine dikkat çekmek istiyorum. Son zamanlarda bazı kesimler tarafından arz ve talebe ilişkin uzun vadedeki eğilimler, yüksek enerji fiyatları, ABD dolarının değer kaybetmesi, olumsuz iklim şartları, bazı ülkelerde gıda fiyat artışlarına karşı uygulanan politikalar, temel gıda üretiminin azalması, tüketimin artması gibi nedenlerin fiyat artışlarını tetiklediği fiyat dalgalanmalarının temel nedeni olduğu ileri sürülmektedir. Ancak bu sayılan faktörlerin etkili olmakta birlikte bütün meseleyi tek başına çözdüğü kanaatinde değilim.” ifadelerini kullandı.
Bakan Mehdi Eker konuşmasının ardından sözü konuk bakanlara devretti. Konuk bakanların konuşmasından sonra toplantıya ara verildi. Konferans gün boyunca devam edecek. Toplam iki oturum yapılacak. Son oturumda 7. konferansın nerede ve ne zaman yapılacağına dair bakanlar karar alacak. Akşam saatlerinde Bakan Mehdi Eker konuk bakanlar onuruna yemek verecek.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,