Öne Çıkanlar Gıda çiftçi şiddetli yağış eğitim trakya

Bu haber kez okundu.

Bilinçsiz bitkisel tedaviler sağlığı tehdit ediyor
Günümüzde kullanımı hızla artan bitkisel tedaviler ilaçla birlikte kullanıldığında tehlike arz ediyor. Özellikle deri hastalıklarında ilaç tedavisiyle birlikte alternatif olarak uygulanan bitkisel tedavilerin bilinçsizce kullanımı “etkileşim” nedeniyle insan sağını tehdit ediyor.

        Bitkisel tedavilerin genel anlamda yararlı olduğunu ancak ilaçlarla birlikte bilinçsizce kullanıldığında bazı hastalıklara yol açabileceğine dikkat çeken Doruk Sağlık Grubu Dermatoloji Uzmanı Hatice Erdem, “Bitkisel tedavilerde karşılaşılan en önemli sorunun bitkilerin içerisinde yer alan aktif maddelerle kullanılan diğer ilaçların etkileşime girmesiyle yan etkilerinin ne olacağının bilinmemesidir. Çin kökenli bitkisel tedaviler; steroid, arsenik, civa, diazepam ve hidroklorozit gibi etken maddeler içermekte olup ciddi karaciğer hasarı böbrek yetmezliği ve kardiyomyopatiye neden olabilir.” şeklinde konuştu.

BİTKİSEL İLAÇ KULLANIMI ARTIYOR
        Hint kökenli bitkisel tedavilerin de steroid ve immunsupresif tedavilerin etkisini azaltabileceğini kaydeden Erdem, Ginkgo biloba, sarımsak, zencefil, soğan, ananas gibi bitkilerin trombosit fonksiyonlarını değiştirerek ameliyat olacak hastalarda kanamalara neden olabileceğine vurgu yaptı. Erdem, soya ve meyan kökü cilt gençleştirme, dermabrazyon, keloid tedavileri sırasında lekelerin meydana gelebileceğini ifade etti.     
        Amerika Birleşik Devletleri’nde bitkisel ilaç kullanma sıklığının yüzde 86, Almanya’da bu oranın yüzde 52 olduğunu söyleyen Erdem, Türkiye’deki kullanım sıklığının tam olarak bilinmemekle birlikte son yıllarda bitkisel ilaç kullanımında artış olduğuna dikkat çekti.
        Günümüzde dermatologların tedavilerde dermatokozmatik ürünlerin içerisinde birçok bitkinin kullanımını tercih ettiğini vurgulayan Erdem, bu maddelerin dozlarının toksik ve yan etki dozundan az olduğunu söyledi. Erdem, “Kanıta dayalı tıpta etkinliği bilinen bitkisel ilaçların doktor kontrolünde kullanılması gereklidir. Unutmayalım ki bitkiler dostumuzdur, yanlış ve bilinçsizce tedavilerde kullanılarak düşmanımız olmasınlar.” dedi.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı