Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi vişne fidanı akif özkaldı paulownia ağacı fidanı limon fidanı

Bu haber kez okundu.

Çanakkale’de pazar tezgahlarını Japon armudu süslüyor

Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Umurbey beldesinde yetiştirilen Japon armudu (Naşhi) tezgahlarda yerini aldı. Fiyatı 7 ile 10 TL arasında olan Naşhi, vatandaşların oldukça ilgisini çekiyor.

Umurbey beldesinde yetiştirilen, 7 tane meyvenin lezzetini barındıran Japon armudu (Naşhi) pazarda tezgahlarda yerini alarak, satılmaya başlandı. Fiyatı 7 ile 10 TL arasında olan Naşhi’ye vatandaşlar oldukça ilgi gösteriyor. Ağustos ayında toplanan Japon armutları Umurbey Belediyesine ait buzhanede saklanırken, üreticiler yılda ortalama 20 tona yakın üretim yapıyor.

"Pazarı yeni ama talep fazla"

Japon armudunun pazarlarda, tezgahlarda yerini almaya başladığını ifade eden Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, "Bu Japon armudu dediğimiz bir armut çeşididir. 7 tane meyvenin aşılanmasıyla oluşan ve 7 tane değişik lezzeti hissettiren bol sulu bir armut çeşididir. Umurbey beldesinde 6 yıldır üretilmeye başlandı. Pazarı yeni olmasına rağmen talep gören bir ürün. Butik bir ürün haline geldi. Fiyatı da üreticiyi oldukça memnun edici boyutlarda. Umurbey’de şuanda 6 tane üretici tarafından bu meyve yetiştiriliyor. Yılda ortalama 20 ton gibi bir üretimi var. İlginç bir ürün olduğu için telefonla sipariş verenler bile var. Umurbey Belediyesi buzhanesinde uzun ömürlü saklanan bir ürün. Pazarda tezgahlarda yerini aldı. Fiyatı 7 ile 10 TL arasında değişiyor" diye konuştu.

"Çanakkale’de sadece Umurbey’de üretiliyor"

Başkan Yavaş, "Umurbey şeftalisiyle ünlü. Bölgenin şeftali ambarı. Meyve deposu Umurbey’de çok çeşitli meyve yelpazesi bulunmakta. Tabi butik olarak yeni çıkan ve gündeme gelen Naşhi armudunun talebinin de arttığını görüyoruz. Bu armudu ilk başta bir kişi yetiştiriyordu. Daha sonra uygun mevsim koşullarında verimli olduğu görülünce çiftçilerimiz, üreticilerimiz dikime başladılar. İnşallah ilerleyen günlerde şeftalinin de yanında alternatif bir meyve olarak Naşhi’yi, Japon armudunu da göreceğiz. Çanakkale’de sadece Umurbey’de üretiliyor" dedi.

15 yıldır pazarcılık yapan Hüseyin Acar ise, "Japon armudu bölgemizde yetişmeye başladı. Tezgahlarımızda 7 ile 10 TL arası bu Japon armudunu satmaktayız. Bu meyve için üretici sayısı şuanda az miktarda. Tezgahlarda yeni bir meyve olduğu için vatandaşlar gelip Japon armudunu soruyorlar. Vatandaşa bu meyvenin özelliklerini ve lezzetini anlatıyoruz. 10 TL de olsa ilgi çeken bu armut çeşidini vatandaş alıyor" ifadelerini kaydetti.

İhlas Haber Ajansı

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,