Öne Çıkanlar çit mazı yetiştiriciliği teknoloji gelin duvağı fidanı hatay tarım fuarı çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

Çocukların, kemik gelişimi için günlük 2 bardak süte ihtiyacı var
Uzmanlar, ilköğretim çağındaki çocukların vücut sağlığı ve kemik gelişimi için günlük en az 500 gram süt tüketmesi gerektiğini belirtiyor.
    Manavgat Devlet Hastanesi Başhekimi ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kuru, 6 yaşındaki bir çocuğun gelişmesi ve sağlıklı olması için günlük en az 2 bardak süt içmesi gerektiğini söyledi.
    Sütün, çocuk hastalıklarına karşı koruyucu olduğunu belirten Dr. Kuru, çocukların okula gitmeden önce kahvaltıda bir bardak süt içmelerinin kemik gelişimi için çok yararlı olduğunu kaydetti. Sütün, çocukların bedensel gelişimleri için protein, güçlü kemik ve dişler için kalsiyum ve enerji ihtiyacını karşıladığını belirten Kuru, süt içmenin çocukların sağlıklı dişlere, güçlü kemiklere sahip olmaları yanı sıra bağışıklık sistemlerini güçlü hale getirdiğini ifade etti.
    Kuru, "Sütte, bağışıklık sisteminin gelişmesi için gereken vitaminler bol miktarda bulunuyor. Bir bardak süt, 6 yaşındaki bir çocuğun ihtiyaç duyduğu günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 52'sini, proteinin yüzde 35'ini, B12 vitaminin yüzde 95'ini karşılıyor. Süt, çocuğun enerji ihtiyacını ise yüzde 5-6 oranında gideriyor. İhtiyaç duyacağı besin öğelerini önemli miktarda içinde barındırıyor. İlkokul çağındaki bir çocuğun günde en az 500 gr, yani iki su bardağı süt tüketmesi gerekiyor." diye konuştu.
    Manavgat Süt ve Süt Ürünleri Üretici Birliği (MASÜB) Başkanı Bilal Ay, Türkiye'de gelişme çağındaki çocuklar için süt tüketim oranının Avrupa Birliği (AB) ülkelerine göre çok düşük olduğunu söyledi. MASÜB Başkanı Ay, Türkiye'de gelişmekte olan çocukların günlük süt tüketimin bir bardağı bile bulmadığını söyledi. Avrupa ülkelerinde çocukların süt tüketim miktarının günlük ortalama bir litre olduğunu belirten Ay; ailelerin, çocukların gelişim çağında gazlı içecekler yerine süt içirmelerinin sağlıklıları açısından çok önemli olduğunu kaydetti.
    Ay, "Maalesef ülkemizde, AB ülkelerine göre süt tüketimi çok düşük. Çocuklarımızı okula göndermeden önce en az bir bardak süt içirelim. Çocukların küçük yaşta süt içme alışkanlığı kazanmaları için anne ve babalarda çocuklarının yanında birlikte bir bardak süt içmeli. " dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,