Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi bekir pakdemirli can erik hasadı palmiye yetiştiriciliği kuraklık

Bu haber kez okundu.

Çukurova Üniversitesi'nde Zeytin Tanıtımı
ADANA (A.A)-  Gezerel, Çukurova Üniversitesi Zeytin Gen Merkezinde düzenlenen toplantıda, bu yıl ürettikleri zeytin çeşitlerinin tanıtımını yaptı.

Türkiye'deki zeytin ağacı sayısının, geçen yıla oranla ortalama olarak yüzde 15 civarında artış gösterdiğini belirten Gezerel, yıllık 100-150 ton arasında zeytin yağı üretimi gerçekleştirildiğini ifade etti.

Gezerel, üretilen yağın yaklaşık olarak 70 bin tonunun ihraç edildiğini belirterek, "Türkiye'deki zeytinyağı tüketimi kişi başına ortalama 800 gram" dedi.

Bu yıl 15-20 milyon adet arasında yeni zeytin fidanı dikildiğini anlatan Gezerel, şöyle konuştu:

"Zeytin üretimiyle ilgili sorunlar hala çözülmüş değil. Çiftçimizin bu konuda bilgi eksikliği var. Yıllardır bilinen, 'zeytine su dökülmez' mantığının biz bu yıl yanlış olduğunu kanıtladık. Zeytin ağaçlarını suladığınız takdirde çok fazla ürün alma şansına sahipsiniz. Eskiler 'zeytin sulanmasın sulamaya gerek yok' derdi ama şimdi bu düşünceler ortadan kalktı. Hangi çeşidi dikerseniz dikin zeytinde sulama gerekir. "

Gezerel, Çukurova yöresinde yetişebilecek zeytin çeşitlerini belirlediklerini belirterek, bunların her yıl düzenli ürün verebilen "genlik" ve "Adana toprağı" çeşitleri olduğunu ifade etti.

Gezerel, üreticilerin fidanları diktikten sonra ikinci yıldan itibaren budamaya başlamasının yanlış olduğunu, bunun 4 yaşından itibaren yapılması gerektiğini kaydetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi