Öne Çıkanlar meyve ağacı budama kefir muğlada yağmur palmiye ağacı lavanta yetiştiricilliği

Bu haber kez okundu.

Dardanel tekrar üretime başladı
Çanakkale’de bulunan Dardanel fabrikası, beş aylık aradan sonra tekrar üretime başladı. Fabrikayı satmaktan vazgeçen Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, 2 bin 500 kişiyi istihdam etmeyi hedeflediklerini söyledi.

Çanakkale’nin en önemli markalarından biri olan, su ürünleri ve dondurulmuş gıda sektöründe faaliyet gösteren Dardanel, tekrar ton balığı üretime geçtiğini açıkladı. Şu anda 500 kişişle üretime başladıklarını belirten Önen, “1984 yılında, yani tam 28 yıl önce kurulduk. Türkiye'de su ürünleri sektörünün oluşması ve bugünlere gelmesinde çok önemli rol oynadık. Çanakkale'den doğan Dardanel markasını dünya liglerine taşıdık. Yüz milyonlarca dolarlık üretim ve ihracat yaptık. Yıllarca sektörümüzde, ihracatta ve vergi ödemede altın madalyalar aldık. Fabrikalarımızda binlerce kişiye iş imkanı sağladık. Hiç beklemediğimiz bir zamanda, tam altın yıllarımızı yaşarken ve hiç de hak etmediğimiz bir şekilde Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye koyduğu ihracat engelinden dolayı hem sektörümüz hem de biz etkilendik ve zor bir döneme girdik. İhracatımız sıfır noktasına, üretimimiz ise çok düşük miktarlara geriledi. Sonuçta Dardanel markasına ve şirketimizin geleceğine duyduğumuz inançla hayatta kalmayı başardık.” dedi.

Dardanel’in eski günlerine geri dönmesinin Çanakkale için de önemli olduğunu belirten Niyazi Önen, şunları söyledi: “Yeni bir yapılanmaya girdik. Özellikle satış ve dağıtım kanallarımızı değiştirdik. Türkiye geneli dağıtımı Akyürek Grubu'na verdik. Bundan sonra sadece bildiğimiz konulara odaklanacağız. Yakın gelecekteki hedeflerimiz de oldukça güçlü. Şu anda fabrika kapasitemiz 40 bin ton/yıl. Günde 135 ton hammadde işleme kapasitesine sahibiz. Günde 2 milyon, yılda 600 milyon liralık üretimden satış yapma kapasitesi var. Aynı zamanda mevcut fabrikamızın şehrin içinde kalması nedeniyle yönetimimiz, yıl sonuna kadar Çanakkale Organize Sanayi Bölgesi'ne iki ayrı fabrika halinde taşınma kararı aldı.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı