Öne Çıkanlar teknoloji çiftçi biber yarışması Gıda Adilcevaz

Bu haber kez okundu.

Dünyada ucuz gıda dönemi kapandı...
  Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu Başkan Yardımcısı, AR Şirketler Grubu Üst Düzey Yöneticisi Hüseyin Arslan AA muhabirine hububat üretimiyle ilgili açıklamada bulundu. Bu yıl mercimek üretiminin yüzde 15, fasulye üretiminin yüzde 25 düşeceğini kaydeden Arslan, bakliyattaki bu düşüşü hava şartlarına bağladı. Güneydoğu Anadolu'da yağması gereken dönemde yağmurun yağmadığını, bunun bitki gelişimini olumsuz etkilediğini, şimdi ise bazı bölgelerde yağmurun devam ettiğini anlatan Arslan, bunların yarattığı stresle mercimekte yüzde 15'e kadar varabilecek bir azalma beklediklerini vurguladı.

Fasulye ve nohut üretiminde de dünyada bir sıkıntı olduğuna işaret eden Hüseyin Arslan, ''Türkiye'deki ekim alanları da çok büyük değil. O nedenle fasulyenin gidişatına bakmak lazım. Fasulye üretiminde bu yıl yüzde 25 azalma bekleniyor. Dünyada nohut üretimindeki sıkıntı Türkiye'yi de etkileyebilir. Nohuta talebin olacağını düşünüyoruz'' diye konuştu.

Mercimek ve fasulyede, üretime bağlı olarak fiyatların da yükselebileceği uyarısında bulunan Arslan, nohutun fiyatının zaten yüksek olduğunu, bu rakamın korunabileceğini bildirdi.

İki yıl önceye göre hububat ihracatının arttığına işaret eden Arslan, ''Türkiye'nin ihracatta artış trendi sürer'' dedi.

Dünyada 'ucuz gıda' döneminin kapandığını vurgu yapan Arslan, ''20 yıllık bir perspektiften baktığınız zaman dünyada ucuz gıda dönemi kapandı'' ifadelerine yer verdi.-''MAKARNADA KOTA İLE CEBELLEŞİYORUZ''-Türkiye'nin makarnada İtalya'dan sonra dünya ikincisi olduğunu belirten Arslan, şöyle konuştu:

''Türkiye, makarnada dünyada ikinci büyük ihracatçıdır. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne makarna ihraç etmesindeki en büyük engel kotadır. AB'nin İtalyanlara makarna kotası yok. Bize kota var, en büyük haksızlık burada. Zamanında yapılan AB görüşmelerinde tarımla ilgili bu konular atlandı. Bir an önce imzalansın diye bastılar imzayı. Şu an biz makarnada kota ile cebelleşiyoruz. AB ülkelerine 20 bin ton ihracat yapılabiliyoruz. Onun dışında yapınca büyük vergiler geliyor. Kota olmasa Türkiye, yüz bin ton da gönderebilir. Makarnanın kalitesinde de çok iyiyiz.''Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı