Öne Çıkanlar mikado kayısı makam aracı Gıda kapanış fiyatı jakaranda fidanı

Bu haber kez okundu.

Ekmekte Dönüşüm Sıkıntılı Başladı
Çanakkale Kasaplar, Fırıncılar, Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Selahattin İş, yeni uygulamanın işletmeleri zor durumda bıraktığını söyledi. Tuz oranında herhangi bir sıkıntı olmadığını, ancak un-kepek karışımının fırınları zorladığını söyleyen Başkan İş, “Ben daha bugün bir fırına uğradım. Baktım, beyaz ekmek... Fırıncı, ‘Ne yapayım. Tutturamadım’ diyor. Uzun yıllardır süre gelen bir alışkanlık var. Bu sürecin hemen başlaması çok mümkün görünmüyor” dedi.

Bu işi ancak un fabrikalarının çözebileceğini söyleyen İş, “Ekmek yapımında kullanılan tip 650 dediğimiz un çeşidi var. Bu ekmeklik un. Şimdi fırıncı bunu sipariş veriyor, hazır şekilde fabrikadan geliyor. Bunun içine yüzde 20 daha kepek karıştırmak çok zor. Biz bugün bir yazı yazdık. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na gönderdik. Bu karışımın fabrikalarda hazırlanması daha kolay. Aynı tip 650 gibi bir kod verilsin, fırıncılar da sipariş verirken, ekmek yapacakları un için bu çeşitten sipariş versin” dedi.

Bu konunun suiistimal edilmesinin de mümkün olduğunu söyleyen İş, “Fırınlarda üretim gece yapılıyor. Yani ustalar gece yarısı geliyor, sabah erken saatlerde ekmek çıkarıyor. İş yeri sahibinin bu sürede elemanın başında durması mümkün değil. Dolayısıyla denetim yapma imkanı yok. Karışımı işçi hazırlayacak, tahlilde bir problem çıkarsa cezayı iş yeri sahibi ödeyecek. Bu çok sağlıklı bir uygulama değil. Fırın sahipleri, işçilere, ustalara beyaz önlük bile giydiremiyor. Ustalar atletle çalışıyor. İtiraz ederse işi bırakıp gidiyor. Bunu nasıl yaptıracak? Bu karışım oranını nasıl ayarlatacak? Ama un, fabrikadan hazır gelirse, kimsenin bir sıkıntısı olmaz” diye konuştu.

İl gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri ile sürekli diyalog halinde olduklarını söyleyen Oda Başkanı Selahattin İş, fırınları yakın takibe alacaklarını söyledi. İş, ceza kesmek yerine eğitim çalışmalarına ağırlık vereceklerini de vurguladı. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı