Öne Çıkanlar Gıda hayvancılık eğitim çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

Tüm Gıda İthalatçıları Derneğin’in geçtiğimiz günlerde Biyogüvenlik Kurulu’na başvurarak GDO’lu 3 soya türünün gıda amaçlı ithalatına izin verilmesini talep etmesi tepki uyandırdı.

3 soya geni için izin çıkarsa ilk kez doğrudan gıdada kullanılmak üzere genetiği değiştirilmiş soya ithalatı izni verilmiş olacak.

Konu ile ilgili olarak Fikir Sahibi Damaklar, Slow Food hareketinin kurucusu Defne Koryürek şunları söylüyor: "Gıda amaçlı GDO'lu soyanın ithal edilmesi artık ürünlerin içeriğinde GDO'lu soya olabileceği anlamına geliyor. Bu bir ve fevkalade önemli bir durum. Zira içinde soya olmayan hemen hemen hiç bir paketli/endüstriyel gıda mevcut değil! Margarinden, peynire, ekmekten, gofrete, sakıza... her yerde soya var!

İkinci olarak oran mevzuu mesele olacak. Binde 9 diye bir kaide var, bir ürünün içeriğinde binde 9 kadar GDO'ya AB izin veriyor ve etikete yazma gereği görmüyor. Biz de AB uyum gayreti içerisinde bu esası benimsedik 2010'da ama mevzuatı net yazmadık: ürünün toplamında binde 9 mu yoksa her bir içerik için binde 9 mu, belirsiz. Yani bir gofrete eklenen soya lesitini, soya lesitininin binde 9'u oranında mı GDO'lu olabiliyor yoksa gofretin binde 9'u oranında mı? Bunlar çok kafa karıştırıcı meseleler haline gelecektir ve o arada acaba neler yiyecek çocuklarımız, düşünemiyorum bile!

Üçüncü olarak, bu gıda amaçlı GDO'lu soya ithalat iznini ardından şüphesiz sıra GDO'lu türlerin biyo yakıt amaçlı ekim dikimi konu edilmeye başlanacak! Yol, belli. Bugün dur demediğimizde yarın elimizden gidecek korkarım.

Bu arada, biliyorsundur, gıda sanayii GDO'lu soyaya muhtaç değil. Soya, gıda sanayiinde en çok lesitin olarak kullanılıyor ve GDO'lu soya lesitinine alternatif GDO'suz ayçiçek lesitini var!"

Fikir Sahibi Damaklar/Slow Food Türkiye hareketi, Tüm Gıda İthalatçıları Derneği’nin “GDO’lu soya” ithalatı izni isteğine karşı sosyal medyada imza kampanyası başlattı.

Kampanyada özellikle TÜGİDER’in üye firma ve kuruluşlarına “Siz, TÜGİDER’in bu başvurusunu onaylıyor musunuz? Siz, çocuklarımızın GDO’lu gıdaya maruz kalmasına razı mısınız? Yoksa, biz bugün ne kadar para kazandığımıza bakarız, mı diyorsunuz?” sorusu soruluyor.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı