Öne Çıkanlar gtb çit mazı fidanı dikimi oya ağacı fidanı manisa kırsal kalkınma yatırımları

Bu haber kez okundu.

Gıda, Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı: İkili Anlaşmada Yer Alsa Da Türkiye Hırvatistan’dan Ekmek İthal Etmemiştir
ANKARA (ANKA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Hırvatistan’dan ekmek ithalatı yapılmadığını ekmek ve pastacılık ürünleri ithalatına yer verildiğini belirterek, “İkili anlaşmada yer alsa da ekmek ithalatı gerçekleşmemiştir. Öte yandan, Türkiye dünyanın hiçbir ülkesinden ekmek ithalatı yapmamaktadır” dedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında; “Sonunda Ekmek Bile İthal Ediyoruz” ve “Hırvatistan’dan Gümrüksüz Süt ve Peynir İthaline İzin” konulu haberler yer aldığını belirterek, ikili anlaşmada yer alsa da ekmek ithalatının gerçekleşmediğini bildirdi.
Türkiye ile Hırvatistan arasında tarımsal ürün ithalat ve ihracatında Türkiye’nin lehine bir görünüm bulunduğunun belirtildiği açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti ile Hırvatistan Cumhuriyeti arasında serbest ticarete dair anlaşma 1 Temmuz 2003 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Karşılıklı taviz alma ve taviz verme ile ilgili çalışmalara 2003 yılında başlanılmış, 22 Ağustos 2011 tarihinde yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı ile genişletilmesine karar verilerek 09 Eylül 2011 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
Söz konusu genişletme kararı Ekonomi Bakanlığının teklifi ile gerçekleşmekte ve Bakanlığımız bu çalışmalara davet edilerek katılımımız sağlanmaktadır” denildi.

-TÜRKİYE DÜNYANIN HİÇBİR ÜLKESİNDEN EKMEK İTHAL ETMİYOR-

Haberde yer aldığı gibi Hırvatistan’dan ekmek ithalatı yapılmadığının, ekmek ve pastacılık ürünleri ithalatına yer verildiğinin ifade edildiği açıklamada, “İkili anlaşmada yer alsa da ekmek ithalatı gerçekleşmemiştir. Öte yandan, Türkiye dünyanın hiçbir ülkesinden ekmek ithalatı yapmamaktadır” ifadesi kullanıldı.
Türkiye’nin, dış ticarette Hırvatistan karşısında 38,1 milyon dolar, tarımsal ürün ticaretinde ise 19,8 milyon dolarlık bir pozitif görünüme sahip olduğunun vurgulandığı açıklamada, 2010 yılında 249,5 milyon dolar olan toplam ihracatımızın 23,5 milyon dolarının tarım ürünleri olup, toplam ihracat içerisinde yüzde 9,4'lük paya sahip olduğu belirtildi. Hırvatistan’a yapılan tarımsal ihracatta en önemli kalemler yüzde 5,5 ile meyve sebze, yüzde 2,5 ile diğer gıda maddelerinden oluşuyor. Türkiye’nin Hırvatistan’dan yapılan tarımsal ithalatı ise toplam ithalatta yüzde 1.7 paya sahip.(ANKA)
(BRŞ/ORH)Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,