Öne Çıkanlar eğitim can erik abelya ağacı fidanı vairo badem çeşidi hayvancılık

Bu haber kez okundu.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan “Et Proteini“ Açıklaması
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, dün ve bugün basın yayın organlarında yer alan, "bazı firmaların 5 Aralık 2012 tarihinde yayımlanan Et ve Et ürünleri Tebliğinde yer alan 'et proteini' kriterini sağlamak üzere yurtdışından 'et proteini' ithal etme çabasında oldukları ve protein değerlerini yükseltmek amacıyla sucuğa süt proteini kattıkları" yönündeki haberler üzerine yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Et ve Et Ürünleri Tebliği ile birçok et ürününün tanımlandığını ve bu ürünlere ilişkin ürün kriterleri belirlendiği kaydedildi. Bu kriterlerden birinin de et ürünlerinin hazırlanmasında kullanılan ve ürüne dair değerli bir girdi olan et miktarını işaret eden "minimum et proteini" kriteri olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Tebliğde yer alan ürünlere ilişkin kütlece en az toplam et proteini değerleri; fermente sucukta yüzde 16, ısıl işlem görmüş sucukta yüzde 14, Kıymadan elde edilen köfte gibi ısıl işlem uygulanmış et ürünlerinde yüzde 12, Emülsifiye et ürünlerinde; yüzde 10, Jambonda; yüzde 13 olarak belirlenmiştir. Tebliğde belirten protein oranlarının sağlanması için dışarıdan et proteini ve hayvansal kaynaklı protein katılımı yasaktır. Firmalar, et proteini kriterlerini yerine getirebilmek için kas proteini açısından üretim aşamasında uygun miktarda ve kalitede et kullanmak zorundadır. Et ürünlerine dışarıdan et proteini katılması halinde; kollajen/et proteini, nem/et proteini, yağ/et proteini kriterlerinin sağlanması kesinlikle mümkün olmayacaktır. Et ürünlerine et proteini katılması da dahil üretim ve perakende işletmelerde tebliğin uygulanmasıyla ilgili tüm süreci kapsayacak şekilde kontrol ve denetimler Bakanlığımızca yürütülmekte, bundan sonra da daha etkin şekilde devam edecektir."


HABER KAYNAĞI 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,