29 Haziran 2017 Perşembe

Gıda üretiminde tehlike uyarısı!

BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü José Graziano da Silva, iklim değişikliğine uyum için küçük çiftçilere daha fazla destek verilmesi çağrısı yaptı, “Şimdi harekete geçilmezse gelecekte gıda üretimi tehlikeye girecek; 2030 Kalkınma Gündemi sabote olacak” dedi.

14 Şubat 2017 Salı 18:10
Bu haber 668 kez okundu
 Gıda üretiminde tehlike uyarısı!
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi sekretaryasına göre, günümüzde yaşanan gıda israfı toplamı kadar gıda üretimi tek bir ülkede gerçekleşmiş olsaydı, dünyanın en fazla karbondioksit emisyonu salınımı yapan üçüncü ülkesi konumunda olacaktı.

dunya-yonetim-zirvesi-2017-gidahattiBu tespit, Dubai’de 12-14 Şubat 2017 tarihlerinde gerçekleşen Dünya Yönetim Zirvesi 2017’de (World Government Summit – WGS 2017) kapsamında düzenlenen ve iklim değişikliğinin gıda güvencesi üzerindeki etkilerinin tartışıldığı panelde dile getirildi.

Dünya Yönetim Zirvesi (WGS) liderlerin ve politika yapıcıları; kamu hizmetleri, liderlik, innavasyon ve ekonomik politikalar alanında gelecekteki eğilimleri sergilemek üzere buluşturan bir platform. Zirve kapsamında düzenlenen “İklim Eylemi: Geleceği Beslemek” başlıklı panele; BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü José Graziano da Silva’nın yanı sıra Butan Başbakanı Tshering Tobgay, Birleşik Arap Emirlikleri İklim Değişikliği ve Çevre Bakanı Thani Al Zeyoudi ve İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) İcra Direktörü Patricia Espinosa katıldı.

dunya-yonetim-zirvesi-2017-fao-genel-direktoru-gidahatti“Gıda üretimi tehlikeye girecek”
Panelde konuşan Graziano da Silva, gıda sistemlerini iklim değişikliğine karşı daha dirençli getirme çabalarının başarısız olması durumunda bir çok bölgede gıda üretiminin “ciddi olarak tehlikeye gireceği” ve açlık ile aşırı yoksulluğu 2030 yılına kadar bitirmek için devam eden uluslararası çabaların başarısızlığa mahkum olacağı uyarısında bulundu.

Tarım, günümüz insanlığının maruz kaldığı en büyük iki sorunun çözümünde anahtar role sahip: açlık ve yoksulluğun kökünün kurutulması ve  medeniyetin iyiye gitmeye devam etmesi için istikrarlı iklim koşullarının sağlanmasına katkı” diyen FAO Genel Direktörü, değişen iklim koşullarına uyum için özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki küçük çiftçilerin daha fazla yardıma ihtiyacı olduğunun altını çizdi. Graziano  da Silva, “Açlık ve aşırı yoksulluk yaşayanların büyük çoğunluğu geçim kaynağı olarak tarıma bağımlılar. Onlar istikrarsız iklim ve küresel ısınmanın etkilerine karşı en korumasız kişiler” dedi.

“İklim değişikliğine uyum daha kazançlı”
İnovasyon yaklaşımlarının bu kişilerin ürünlerini geliştirip direncini arttıracağını belirterek, “Ama çiftçiler daha çok kredi ve pazarlara ulaşım eksikliği, bilgi eksikliği, arazilerin kullanım süresindeki güvensizlik ve mevcut çok yüksek işlem masrafları gibi büyük engellerle karşılaşıyor.” tespitinde bulunan Graziano da Silva, olumsuzluklara örnek olarak halen 70 ülkenin meteoroloji servisini kurmadığını gösterdi.

FAO, Dünya Meteoroloji Örgütü ile bu ihtiyaca cevap verebilmek için çiftçi dostu düşük maliyetli çözümler üretmek için çalışıyor.  Sert ve daha az tahmin edilebilen hava koşullarına karşı koymak için çiftçilerin daha iyi teknolojik araçlara, pazara ve bilgiye ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Graziano da Silva, tarım altyapısının geliştirilmesi ve arazi kullanım sürelerinin iyileştirilmesinin de bu anlamda önemli olduğunu söyledi.

İklim değişikliğine uyumun ekonomik olarak da bir anlam ifade ettiğini, uyumun kazançlarının masraflarından çok daha fazla olduğunu bildiren Genel Direktör, gıda çeşitliği ve güvenliğinin sağlanmasına yönelik ulusal çabaların önemli olduğunu kaydetti.

Susuzluk ile mücadele
José Graziano da Silva’ya göre harekete geçilmesi gereken diğer bir konu ise su yönetimi. Dünyadaki milyonlarca küçük çaplı çiftçinin su kıtlığı ile mücadele ettiğini belirten Genel Direktör, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak bunun daha da yoğunlaşacağını bildirdi.

FAO ve ortakları, bu kapsamda son olarak Marakeş’te yapılan BM İklim Değişikliği Konferansı’nda, gelişmekte olan ülkelerde tarımda sürdürülebilir su kullanımıyla ilgili daha güçlü programlar ve politikalara destek vermek amacıyla tarımda su kıtlığıyla ilgili küresel bir çerçeve başlatmıştı.
Haber Kaynağı: Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com
Anahtar Kelimeler: BM, Gıda, Tarım, Örgütü, (FAO)
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV