Öne Çıkanlar makam aracı can erik hasadı tarım fuarları fındık fiyatları arttı abelya ağacı fidanı

Bu haber kez okundu.

Güreli'den ilginç iddia: Bazı oteller, zeytinyağı diye başka şeyler yediriyor
Antalya Ticaret Borsası (ATB) ve Zeytin Dostu Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü 10. Ortak Akıl ve Güçbirliği Toplantısı yapıldı. Toplantıya Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 2. Başkanı Ali Nedim Güreli'nin zeytinyağı ile ilgili iddaları damga vurdu. Güreli, Antalya’daki otellerin müşterilerine zeytinyağı adı altında başka yağlar ikram ettiğini ileri sürdü.
    Güreli, “Başka yağlar, mesela kanola yağı var. Zeytinyağı 6 TL, kanola yağı 1,5 TL. Bitkisel yağlar tabi, öldüren bir şey değil ama farklı bir şey. Zeytinyağı değil. Özellikle Aydın’da üretim yapıp Antalya’ya ciddi sevkıyat yapan üreticiler var. Aydın'da yapım esnasında yakalananlar var. Antalya’da, özellikle fakir pazarlarda bu iş yapılıyor.” dedi.
    Dünyadaki en pahalı yağın zeytinyağı olduğunu, bu nedenle de bir statü göstergesi olarak kabul gördüğünü ifade eden Güreli, “Bunu bu kadar özendirdiğinizde, almaya gücü yetmeyen bile bile kötü yağ da alıyor. Sırf ‘ben de zeytinyağı yiyorum’ demek için ama oteller ucuz olduğu için mi alıyor bilmiyorum. Tüketicinin gerçek zeytinyağı yediğini zannetmesi ve yemesi için önce markalı yağ alması lazım. Beyaz teneke ile üzerinde marka yazmayan yağ olmaması lazım. Zaten köylü 6 liraya satıyor. 5 kiloluk tenekenin maliyeti 30 lira, markette 27 liraya yağ satılıyorsa o, zeytinyağı değildir.” ifadelerini kullandı.

    KİŞİ BAŞI TÜKETİM 1,5 KİLO
Aynı zamanda Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı da olan Ali Nedim Güreli, Türkiye’de kişi başı zeytinyağı tüketiminin 1,5 kilo olduğu bilgisini verdi. Türkiye’nin önemli bir zeytin ülkesi olmasına rağmen düne kadar bunu çok iyi değerlendirmediği eleştirisinde bulunan Güreli; kişi başına tüketimin Tunus’ta 4 kilo, Yunanistan’da 18 kilo, İspanya’da ise 16 kilo olduğunu kaydetti.
    Türkiye’nin küresel ısınma nedeniyle son 4 yıldır üretiminin çok iyi olmadığını, ancak bu yıl ki rekoltenin memnuniyet verici olduğunu ifade eden Güreli, şöyle devam etti:
    “Bu sene yağ üretimi 220 bin ton. Bunun 105-110 bin tonunu Türkiye yiyor. Yağ bollaştıkça tüketim de artar. Muhtemelen 120-130 bin tona çıkar. 70-80 bin ton da ihracat olur. Türkiye’nin üretimi 2015 yılında devletin yaptığı planlamaya göre 600 bin tona çıkacak. Bu olduğunda, Türkiye muhtemelen 350 bin ton tüketir hale gelecek, kişi başına 5 kiloyu bulacağız. İspanya’dan sonra üretimde ikinci ülke olacağız.”

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,