Öne Çıkanlar eğitim can erik abelya ağacı fidanı vairo badem çeşidi hayvancılık

Bu haber kez okundu.

İzmir'de hastalıklardan ari süt işletmesi sayısı arttırılacak
İzmir’i tamamen hastalıklardan ari bir bölge haline getirmek için kolları sıvayan Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri, Foça ilçesinde faaliyet gösteren, hastalıklardan ari bir süt işletmesini gezerek incelemelerde bulundu. İzmir’in çok önemli bir süt üretim merkezi olduğunu ve yılda yaklaşık 1 milyon 250 bin ton süt üretildiğini belirten İl Müdürü Ahmet Güldal, kalitenin artması ve buna bağlı olarak üreticinin emeğinin karşılığını alması için bölgenin hastalıklardan tamamen arındırılması gerektiğini söyledi.

İzmir’de hastalıklardan ari işletme sayısının 13’ten 36’ya çıktığını ve buralarda günlük süt üretiminin yaklaşık 170 ton olduğunu kaydeden Güldal, 2013 yılında daha da artması için çalışacaklarını ifade etti. Hastalıklardan ari işletmelerin diğerlerine örnek olması için belli aralıklarla işletme sahipleriyle görüşerek tesisleri inceleyeceklerini anlatan Güldal, başta İzmir olmak üzere çevre illeri de kapsayacak, hastalıklardan tamamen ari bir bölge oluşturmak için projeler hazırlandığını ve adım adım uygulamaya koyulduğunu aktardı.

'2013’TE AMACIMIZ SÜTTEKİ KALİTEYİ KORUMAK'

İzmir’deki sütün tamamının soğuk zincire alınması için 2010 yılında çalışmalara başlandığını hatırlatan Güldal, şunları kaydetti: “İzmir’de üretilen süt sahaya, işleme noktalarına ulaşana kadar soğuk zincirde taşınıyor. 2013 yılında bu projenin ikinci ayağını başlatacağız. Sağım hijyeninden başlayarak kaliteyi birebir etkileyen unsurları izleyip denetleyerek, daha kaliteli ve sağlıklı sütün piyasaya arz edilmesini sağlamak istiyoruz. Bu konuda başta Ege Üniversitesi olmak üzere tarım alanında faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşlarıyla görüşerek birarada hareket etmek niyetindeyiz.”

Süt fiyatları konusuna da değinen İl Müdürü Ahmet Güldal, maliyetlerin yükseldiğinin farkında olduklarını ifade ederek, “Emeğinizin karşılığını alabilmeniz için birçok girişim ve görüşme yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Bakanlık ve müdürlük olarak sizleri takip ediyoruz, sorunlarınızı paylaşıyoruz. En azından üretime daha rahat devam etmeniz için bir kararlılık ortaya koyuyoruz. İnanıyorum ki önümüzdeki aylarda daha az sorunla karşılaşacağız.” diye konuştu.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,trabzon hurması fidanı, zeytinyağı satışı, zeytinyağı satın al, limon fidanı,