Öne Çıkanlar tarım mehmet aydın biber yarışması vairo badem çeşidi can erik

Bu haber kez okundu.

İZSU arseniği kabul etti, 20 köye arıtma tesisi kurulduğunu açıkladı
İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU), şehir şebeke suyunda yüksek oranda arsenik ve diğer bazı ağır metaller olduğuna dair raporla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, sudaki arsenik, mangan ve demir değerlerinin üst sınırı aştığı 20 köy bulunduğunu, buralara arıtma tesisi kurulduğu belirtildi.

İZSU'dan yapılan açıklamada, özetle şöyle denildi: "2008 yılından itibaren devralmaya başladığı orman köylerindeki su sıkıntısını ortadan kaldırabilmek için hızla harekete geçen İZSU, toplam 166 köydeki analizler sonucunda arsenik, mangan ve demir değerlerinin üst sınırı aştığı belirlenen 20 köye paket arıtma sistemi kurdu. Türkiye'de ilk kez su içindeki arseniği tutan minerallerle arsenik gideriminin yapıldığı paket arıtma sistemi, İzmir'in köylerinde kullanıldı. Sağlık Bakanlığı'nın İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliği ile ilgili görevler, tarafımızca yerine getiriliyor. Su kaynakları ve su kalitesi izleme ve denetim çalışmalarını da İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Küresel ısınma ve kuraklık nedeniyle 2008 yılında İzmir'in bazı yer altı su kaynaklarında ortaya çıkan arsenik sorununu çözmek için Büyükşehir Belediyesi, üç arsenik arıtma tesisini 15 milyon euroluk yatırımla dört ayda kurdu. Arsenik oranı İzmir'de, Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği sınır değer olan 10 mikrogram/litrenin altına inmiştir. 2009 yılında Göksu-Sarıkız kaynaklarının bulunduğu bölgede, saniyede 3 bin litre kapasiteli, dünyanın en büyük arıtma tesisi hizmet vermeye başladı. Saniyede bin litre kapasiteli Halkapınar Arsenik Arıtma Tesisi ve saniyede 600 litre kapasiteli Menemen Arsenik Arıtma Tesisi de devreye girdi. Köylerde ise mevcut ve yeni açılan kuyulardaki suyun kimyasal ve bakteriyolojik analizlerini sürekli tekrarlayan ve su kalitesi izleme çalışmalarını aralıksız sürdüren İZSU, ilgili yönetmelik çerçevesinde İl Sağlık Müdürlüğü ile birlikte ortak çalışmalar da yapıyor. İzmir Bölge Hıfzıssıhha Entitüsü'nde elde edilen analiz sonuçları doğrultusunda yeni açılan veya mevcut kuyulardaki arsenik, mangan ve demir değerlerinin üst sınırı aşması durumunda, arıtacak tesisler kuruyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, sekiz ilçedeki 20 köyde 20 arsenik veya demir mangan arıtma tesisi kurarak sağlıklı ve kaliteli su verilmesini sağladı."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,