Öne Çıkanlar genç çiftçi projesi can erik ayçiçeği alımı lavanta lavanta yetiştiricilliği

Bu haber kez okundu.

Kabaktan baklava ve lahmacun yaptı adlarıyla ödül aldı
Sakaryalı restorant işletmecisi şehrin meşhur kabaklarıyla iki çeşit ürün geliştirdi. Kestaneli ve kabaklı baklavaya ‘Kabaklava’, kabaklı lahmacuna ‘Kabakmacun‘ ismini veren restorant işletmecisi Tuna Tan, hem gıda sektörüne iki yeni lezzet kazandırdı hem de ürünlerine verdiği Türkçe isimle Türk Dil Kurumu (TDK)’dan ödül aldı.
Tuna Tan’ın ödülü Serdivan ilçesinde adını taşıyan Tunatan Tesisleri’nde yapılan törenle verildi. Törene Sakarya Valisi Mustafa Büyük, TDK Başkan Vekili Prof.Dr. Ayşe Melek Özyetkin ve ilin protokolu katıldı.
TDK Başkan Vekili Özyetkin, törende yaptığı konuşmada, bir takım ticari kaygılardan dolayı ürünlere yabancı isim verildiği bir dönemde, Tuna Tan’ın Türkçe’ye sahip çıktığını söyledi. Özyetkin, “Bu duyarlılıkları ve hassasiyetleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Hem yemek kültürümüze iki çok güzel damak tadı hem de bu ürünlerini Türkçe adlandırarak, Türk diline güzel ve akılda kalıcı iki özel sözcük kazandırdılar. Dilimizin zengin ve köklü yapısı, onu yaratıcı ve üretkenliğini bize açık şekilde gösteriyor.” dedi.
Bu yapının gündelik dilde de kullanılmasının çok önemli olduğunu vurgulayan Özyetkin, şunları kaydetti: “Biliyorsunuz, günümüzde ticari kaygılardan dolayı, bir takım ürünlere yabancı isimler verilmesi bu kadar gündemdeyken, kendileri hem ürünlerine sahip çıktılar hem de güzel Türkçe isimlerle bu ürünleri piyasaya çıkardılar. Bu konuda örnek oluşturdular. 2004 yılından bu yana TDK olarak bu hassasiyeti gösteren kurumlara, kuruluşlara ödül veriyoruz. Yabancı isimlerle mücadelede ne yazık ki çok fazla yetkimiz yok, müdahale edemiyoruz. Ancak Türkçe isimler kullanılmasını özendiriyoruz. Bu konuda bize destek olanlara teşekkür ödülleri veriyoruz.”
Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz ise kabağının Sakarya’nın yöresel ürünlerinden biri olduğunu, belki dünyada ilk kez kabakla ilgili böyle bir toplantı yapıldığını belirterek, “Kabak kabak olalı bu kadar itibar görmedi.” dedi.
Konuşmalardan sonra Özyetkin, Tuna Tan’a TDK Başkanı Prof.Dr. Şükrü Haluk Akalın imzalı ‘teşekkür’ ödülünü verdi. Törende ayrıca Sakarya Valisi Mustafa Büyük de Sakarya’nın tanıtımına katkı sağlayan Tuna Tan’a bir plaket takdim etti.
Tuna Tan da, kendisini ödüle layık gören TDK’ya ve törene katılanlara teşekkür etti.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,