22 Temmuz 2017 Cumartesi

Karakılçık Buğdayı ekmekleri yok satıyor

Seferihisar Ulamış Köyü’nde yerli tohum Karakılçık Buğdayı ekimi 120 dönüme ulaştı. Sert tanelerinden yapılan ekmekler pazara geldiği gibi tükenirken, Ankara’dan, İstanbul’dan talep gelmeye başladı.

12 Temmuz 2017 Çarşamba 17:24
Bu haber 124 kez okundu
 Karakılçık Buğdayı ekmekleri yok satıyor
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 


Seneler öncesinde üretimi bolca yapılan ancak, yeni nesil buğdaylara göre verimi düşük, taneleri sert olduğu için kaybolmaya yüz tutan Karakılçık Buğdayı Seferihisar’da tekrar üretilmeye başlandı. Seferihisar’da düzenlenen Tohum Takas Şenlikleri’nde ortaya çıkan Karakılçık Buğdayı’nın üretimi bu yıl 120 dönüme ulaştı.

Turgut Köyü Muhtarı Tuncay Topuz, Seferihisar Belediyesi’nin unutulup giden bu lezzeti gün yüzüne çıkararak çok güzel bir iş yaptığını belirtti.

‘Yok Niyetine Satılıyor’

Karakılçık Buğdayı’ndan yapılan ekmeğin bir hafta bayatlamadığı, Seferihisar Pazarı’na geldiği gibi bittiğini ve adeta yok satıldığının altını çizen Muhtar Topuz, ekmeklerin Ankara ve İstanbul’a kadar gönderildiğini söyledi. Topuz ‘’Burada karakılçık buğdayından yapılan ekmekler Seferihisar’a gidiyor ve orada satılıyor. Sığacık’ta Pazar günü kurulan pazarda da buradan giden karakılçık ekmeği ve lavanta yağı da satışa sunuluyor. İnternet üzerinden de satış yapıyorlar. 2 yıldır bu devam ediyor. Ekmek ekşi mayadan yoğuruluyor ve hiçbir katkı maddesi yok. İnsanlar artık bu ekmeği aramaya başladı’’ diye konuştu.
Haber Kaynağı: Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV