Öne Çıkanlar Gıda makam aracı mikado kayısı chicago borsası kapanış fiyatı

Bu haber kez okundu.

KAYISI SEZONU 3 LİRADAN KAPATTI
Mersin’in Mut ilçesinde ilk hasadı yapıldığında 20 liradan alıcı bulan sofralık kayısı, sezonu 3 liradan kapattı.
Mut Belediye Toptancı Hali Sebze Meyve Komisyoncular Derneği Başkanı Mehmet Ali Acar, hasadı tamamlanan kayısıda geçen yıl 76 bin ton olan rekoltenin bu yıl 70 bin tonlara yaklaştığını belirterek, "Geçen yıllara göre rekolte düşük olsa da kayısı fiyatları geçen yıla oranla üç katını geçti. Üreticinin yüzü güldü. Geçen yıl 26 bin ton ihracat oldu ama bu yıl yüzde 80 kaliteli kayısı olması ve mahsulün az olması sebebiyle ihracatta bu yıl 26 bin tonları yine yakaladık, çünkü kalite çok yüksekti. Mut kayısısında yüzde 80’i çok kaliteliydi. Yüzde 20’si ise iç piyasalıktı” dedi.
Mut'un mikro klima iklim özelliğine sahip olması dolayısıyla burada yetişen ürünlerin ayrı bir tadı, lezzeti ve görünümü olduğunu söyleyen Acar, “Bu yıl ilçenin bereket yılı. Kayısı sezonu başladığında kilosu 3 ila 5 liradan alıcı bulurken şuan sezonu 3 lirayla kapandı. Üretici bu yıl kaliteli kayısı üretmenin karşılığını fazlasıyla aldı” dedi.
Mut ilçesinde bu yıl diğer bölgelere göre don ve kuraklıktan etkilenmeyen kayısı, ihracatın yanı sıra ülke ihtiyacını da karşıladı.
Türkiye genelinde don afeti yüzünden kayısı hasadının yok denecek kadar az olması sebebiyle yurt içi ve yurt dışı alıcılarının tamamen Mut ilçesine yöneldiğini söyleyen Acar, "İç ve dış piyasada büyük bir canlılık oldu. Bu yıl hasattan üreticimiz çok memnun kaldı. Kaliteli ürün üretmenin karşılığını fazlasıyla aldı. Geçen yıl Mut sebze halinde 18 firma ihracatçı kayısı alımı yaparken bu yıl ise 26 ihracatçı firma kayısı alımı yaptı” diye konuştu.

Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı