Öne Çıkanlar genç çiftçi projesi e-fidancim ayçiçeği alımı lavanta lavanta yetiştiricilliği

Bu haber kez okundu.

Kebabın 'yarım' ustaları sertifika aldı
Adana’da “Tescilli Adana Kebabı” ustalık eğitim programı çerçevesinde Türkiye’nin dört bir yanından gelen 24 ustaya sertifika verildi. Ustalar, etin yoğurulmasından şişe takılmasına, pişirilmesinden mangalın hazırlanmasına kadarki süreçte birbiriyle yarıştı. Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz, “yarım” ustaların hazırladığı kebabı yeyip, “Daha güzel yapacaklarından eminim” dedi.

Adana Ticaret Odası ile Kebapçılar Odası’nın çalışması sonucu Adana Kebabı 2003 yılında tescillendi. Bu tarihten sonra kebapçılar, kebabı kendine has bir standartla yapmaya başladı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen ustalara her yıl geleneksel hale getirilen bir çalışma ile tescilli Adana kebap yapmaları öğretiliyor. Kebapçılar Odası Başkanı Şefik Aslan, Bursa, Ankara, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile İstanbul’dan gelen 24 ustaya iki gün boyunca kebabın hazırlanması konusunda eğitim verildiğini söyledi. Aslan, kebapta etin önemli bir yeri olduğunu belirterek hazırlanmasından şişe takılmasına, salata ve mezelerine kadarki sürecin göz ardı edilemeyeceğini kaydetti. Tescilli Adana kebabı almak isteyen ustalar Çapa Restoranda zırhla kıyma kıydı, soğan doğradı. Etleri şişe saplarken bazen zorlandıkları görülen ustalara kıdemli kebapçılar yol gösterdi. Bazıları ise metrelik kebapla iddialı olduklarını gösterdi.

Adana Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mehmet Şahbaz, Türkiye’nin yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinden de Adana’nın tescilli kebabı için sertifika alan ustalar olduğunu söyledi. Amaçlarının yurt içinde ve dışında kebabın aynı kalite ve lezzette sunulması ve gelecek kuşaklara bırakılması olduğunu dikkat çeken Şahbaz, hazırlanan kebaptan tattıktan sonra ustalara sertifikalarını verdi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,