Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

Küresel Gıda Güvenliği Tehlikede
 Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD dünya gıda maddesi piyasalarındaki hatalı yapılanmadan şikayetçi. Gıda sıkıntısı ve fiyat patlamasının önlenebilmesi için küresel gıda pazarının yeniden yapılandırılması talep ediliyor. Dünya nüfusuna paralel olarak talep artarken, iklim değişikliğinin yol açtığı rekolte düşüşü krizlere davetiye çıkarıyor. 
 
Dünyanın çeşitli bölgelerinde açlık krizinin yeniden gündeme gelmesi söz konusu. Gıda maddesi güvenliğinin serbest piyasa mekanizmasına bırakılmasını artık kimse istemiyor. Artan dünya nüfusu karnını verimsiz toprakların ürünleriyle doyurmak zorunda. Çoğu kalkınma halindeki ülkede refah düzeyinin yükselmesi de kişi başına düşen et tüketiminin artmasına, biyo yakıt talebindeki patlama da, gıda maddesi üretilen tarımlık arazinin sınai tarımcılığa ayrılmasına yol açıyor. Buna bir de borsalarda dönen dolaplar ekleniyor. Emtia borsalarındaki spekülasyon fiyatları şişiriyor. 20'ler Grubu tarım bakanları işte bu çarpıklıkların nasıl giderilebileceğini ve küresel gıda maddesi ikmalinin teminat altına alınabileceğini görüşmek üzere Fransa'nın başkenti Paris'te buluştular. 
 
Afrika yardım bekliyor 
 
Afrika'da tarım ve beslenme güvenliğini teşvik amacıyla kurulan ve hükümetlerle sivil toplum kuruluşları, araştırma enstitüleri ve yatırımcılar arasında köprü işlevi gören Gıda, Tarım ve Doğal Kaynak Analizleri Merkezi'nin direktörü Lindiwe Majele Sibanda, açlık tehlikesiyle mücadelede sanayi ülkelerine önemli görev düştüğünü söyledi. Sibanda, Sekizler ve 20'ler gruplarından, gıda maddesi güvenliğini küresel gündem maddesi yapmalarını ve bunun için gerekli kaynağı temin etmelerini istedi. 
 
Sibanda, uluslararası işbirliği olmadan sonuç alınamayacağını, sanayi ülkelerinin küresel tarımcılığa yatırım yapmaları gerektiğini ve birçok Afrika ülkesinin bu alanda örnek alınabilecek adımlar attığını belirtti. Afrikalı uzman, Afrika milli bütçelerinin yüzde onunun tarıma ayrılmasının kararlaştırıldığını ve bu oranın şimdişe kadar yüzde biri ancak bulduğunu anlattı. 
 
Spekülasyon önlenmeli 
 
Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD de 20'ler buluşmasından önce tarım bakanlarına bazı önerilerde bulundu. Teşkilatın, BM Gıda ve Tarım Örgütü ile ortaklaşa hazırladığı raporda, piyasa mekanizmaları düzeltilmediği ve tarıma daha fazla yatırım yapılmadığı takdirde dünyanın çeşitli bölgelerinde 'açlık ayaklanmalarının' patlak verebileceği uyarısında bulunuluyor. Her iki teşkilat da, gıda maddeleriyle spekülatif borsa işlemleri yapılmasını önleyecek mekanizmalar hazırlanmasını talep ediyor. 
 
Almanya, 20'ler Grubu buluşması için Fransa tarafından hazırlanan inisiyatifi destekliyor ve aşırı fiyat dalgalanmalarını önlemek amacıyla bir eylem planı hazırlanmasını istiyor. Ürünün daha iyi silolanarak kayıpların asgariye indirilmesi de bu plana dahil. Öncelikle fakir ülkelerde yanlış nakliye ve depolama yüzünden ürünün yarısı heba oluyor. 
 
Bonn Üniversitesi Kalkınma Araştırmaları Merkezi'nden Joachem von Braun küresel gıda güvenliğinin ön şartı olan sürdürülebilir tarımcılığın ihmal edilmesi yüzünden verimli toprakların tükenmek üzere olduğuna işaret etti. Von Braun, 'Karşılaştığımız en önemli problem tarımlık arazinin tüketilmesi, ihmale uğratılması, hasta edilmesidir. Bence toprak en fazla üvey evlat muamelesi gören doğal kaynaktır', dedi. 
 
Bu nedenle kalkınma örgütleri gibi von Braun da, sürdürülebilir tarımcılığa daha fazla yatırım yapılmasını ve siyasi düzeyde de kalıcı düşüncenin hakim kılınmasını talep ediyor. 
 
 
 
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,