Öne Çıkanlar teknoloji çit mazı fidanı dikimi çit mazı yetiştiriciliği can erik gelin duvağı fidanı

Bu haber kez okundu.

Kuruyemişi pahalı tüketeceğiz
Tüm Kuru Yemiş Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜKSİAD) Genel Başkanı Hasan Hüseyin Karapınar yaptığı açıklamada, Türkiye'de yıllık 100 bin ton civarında kuruyemiş tüketildiğini, tüketimin çok önemli kısmını ayçekirdeğinin oluşturduğunu söyledi.
Türkiye'de kişi başına kuruyemiş tüketiminin yıllık 3 kilogramı bulduğunu ifade eden Karapınar, ayçekirdeğinin yanı sıra leblebi, Antep fıstığı, fındık ve kabak çekirdeğinin de önemli yere sahip olduğunu bildirdi.

Karapınar, bu yıl iklim koşulları ve bazı ürünlerde ekim alanlarının daralması nedeniyle başta nohut olmak üzere, Antep fıstığı, fındık ve kabak çekirdeği rekoltesinde ciddi düşüşler yaşandığını belirtti.

Türkiye'de yıllık rekoltesi ortalama 650 bin ton olan fındığın, iklim koşulları nedeniyle bu yılki üretiminin 430 bin ton civarında kaldığını dile getiren Karapınar, ''Yine Antep fıstığında da çok ciddi düşüş var. Ekim alanlarını dolu vurdu. Ortalama yıllık 110 bin ton civarında olan rekolte, bu yıl 50 bin tona kadar geriledi'' dedi.

Kabak çekirdeğinde de ekim alanlarının daralması nedeniyle rekoltede düşüş yaşandığını anlatan Karapınar, şunları kaydetti:

''Konya'nın Çumra ilçesi son yıllarda yapılan çalışmalarla kabak çekirdeğinde önemli ekim merkezlerinden birisi oldu. Ancak yüksek fiyat beklentisi bu yıl ekim alanlarının daralmasına yol açtı. Çiftçimiz, pancardan sonra en fazla geliri kabak çekirdeğinden almasına rağmen kabak çekirdeğinden vazgeçti ve ekim alanları daraldı. Orta Anadolu çiftçisinin en büyük eksikliği bir ürüne yeterli sabırı göstermemesi. Gerekli sabır gösterilseydi Çumra kabak çekirdeğinde çok önemli bir merkez haline gelecekti.''
Karapınar, Kayseri, Eskişehir ve Nevşehir gibi diğer ekim alanlarında beklenen rekoltenin alınmasına karşın, Çumra'da ekim alanlarının daralması nedeniyle kabak çekirdeğinde yıllık rekoltenin 35-40 bin ton aralığından 30 bin tona kadar gerilediğine dikkati çekti.

Leblebi fiyatları uçtu

En fazla rekolte kaybının nohutta yaşandığını vurgulayan Karapınar, nohudun tohumlanma döneminde yağışların devam ettiğini, üzerindeki tuzun dökülmesi sonucu sıcaktan korunamayan bitkinin veriminde önemli düşüş yaşandığını bildirdi.
Karapınar, nohutta yüzde 70'lere varan rekolte kaybının yaşandığını dile getirerek, dünya nohut üretiminde de düşüşler yaşandığını söyledi.

Türkiye'de yıllık ortalama 100 bin ton nohudun kuru yemiş sektöründe değerlendirildiğini ancak bu yıl 30 bin ton nohudun sektörde sarı ve beyaz leblebi olarak değerlendirileceğini vurgulayan Karapınar, ''Nohuttaki rekolte kaybı nedeniyle sarı leblebide fiyat artışı yüzde 100'e ulaştı. Fiyatın artışı bütün ürünlerde satışı olumsuz etkiledi. Yüksek fiyat nedeniyle satışlarda yüzde 50'lere varan düşüşler yaşıyoruz'' diye konuştu.
Karapınar, özellikle Antep fıstığı, fındık, leblebi ve çerezlik kabak çekirdeğinde fiyat artışlarının devam edebileceğini sözlerine ekledi.

Ürünlerin 2010 ve 2011 Eylül ayı toptan kilogram fiyatları şöyle:

ÜRÜN EYLÜL 2010/TL EYLÜL 2011/TL
Antep Fıstığı 15-16 20
Fındık 14 18-19
Kabak Çekirdeği 4,5 7
Sarı Leblebi 3 6
Beyaz Leblebi 4,5 7

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,