Öne Çıkanlar Gıda çiftçi şiddetli yağış eğitim trakya

Bu haber kez okundu.

Margarin, 50 Yıl Sonra Zeytinyağının Elini Öptü
Zeytinyağı üretimi ve tüketiminin margarinin Türkiye'ye girdiği 1950'li yıllardan bu yana baskı altında olduğunu öne süren Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, "50 yıl sonra margarin üreticileri zeytinyağının kıymetini anlayıp, zeytinyağlı margarin üretti. Margarin, 50 yıl sonra zeytinyağının elini öptü" diye konuştu.

Merkezi Madrit'te bulunan Uluslararası Zeytin Konseyi, Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi ve Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği'nin katkılarıyla düzenlenen '2'nci Zeytinyağı ve Sofralık Zeytin Sempozyumu', Yaşar Üniversitesi Selçuk Yaşar Kampüsü'nde gerçekleştirildi. Sempozyumun konuşmacılarından Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çetin, dünyada zeytinyağı konusunda gittikçe gelişen bir trend olduğunu dile getirdi. Çetin, bunun kültür seviyesinin artmasıyla da ilişkisinin bulunduğunu belirterek, "Bugün zeytinyağı tüketmenin insan sağlığı ile doğru orantılı olduğunu herkes biliyor. Ben Edremitliyim. Bir eczacı arkadaşım diyor ki 'Yaz aylarında kalp ilaçlarını yok satıyorum. Diğer şehirlerden gelen turistlere satıyorum. Ama kış geldiği zaman kalp ilaçlarının tarihi geçiyor.' Edremit insanında kalp hastalığına yakalanma oranı çok az. Zeytinyağı kullandığı için. Bu Aydın'da da, Selçuk'ta da böyle, Muğla'da da böyle. Yani Ege Bölgesi'nde böyle. Girit'te de aynı şey. O zaman bu sağlıklı yağı üretmek ve dünya insanlarına da yedirmek gibi bir gerçekle karşı karşıyayız. Konsey bunun mücadelesini veriyor" dedi.

Tarım Bakanlığı'nın zeytinyağında koyduğu 700 milyon tonluk hedefin doğru olduğunu, bu konu hakkında yapılan spekülasyonlara katılmadığını söyleyen Cahit Çetin, "Bu rekolteyi üretirsek boğuluruz diyenler oldu. Ben buna katılmıyorum. Tam tersine, bu hedefe hızla ilerlememiz lazım. Burada en önemli konu üreticinin heyecanıdır. Üreticinin bu heyecanını kaybetmemesi gerekli. Zeytinyağı konusunda bakanlığımızın çok ciddi katkıları var. Bunun için de şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

Çetin, "Tam 50 sene baskı altında kaldı zeytinyağı. Sonra aynı margarin, yıllar sonra içinde zeytinyağı var diye övünmeye başladı. Ben akılsız mıyım, içindeki üç damla zeytinyağı için bir kalıp margarin tüketeyim. İçinde zeytinyağı var diyerek kendi ratingini arttırmaya çalışan margarin de 50 yıl sonra gelip zeytinyağının elini öpmüştür" ifadelerini kullandı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı