Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi tarım Gıda makam aracı papaz erik fidanı

Bu haber kez okundu.

Orhan Özçatalbaş: ''Antalya'da süt üretimi 3 kart artırılmalı''
ATB toplantı salonunda düzenlenen ve moderatörlüğünü ATB Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bülbül’ün yaptığı “Süt ve Süt Üretimi” konulu panele ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan, ATB Yönetim Kurulu Üyeleri Ata Sönmez ve Cüneyt Doğan, ATB meclis üyeleri, komite üyeleri, akademisyenler, kooperatif başkanları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, Kasaplar Federasyonu temsilcileri ile sektör temsilcileri katıldı.

Panelde Akdeniz Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Ahmet Küçükçetin, Türkiye’de yılda 12 milyon ton süt üretildiğini belirterek, bunun sadece yüzde 50’sinin modern fabrikalarda işlenerek tüketiciye ulaştırıldığını bildirdi.

Yaklaşık 6 milyon ton sütün kontrol edilemediğini ifade eden Küçükçetin, toplumun gelişmesi için olmazsa olmaz olan sütten toplumun uzaklaştırılmasının insanlığa en büyük zarar olduğunu söyledi.

Türkiye’de kişi başına tüketilen süt miktarının yılda 25 kilo olduğunu, bunun Avrupa ülkelerinde ortalama 70 kilo, Finlandiya’da ise 100 kilo’ya kadar çıktığına dikkat çeken Ahmet Küçükçetin, süt tüketiminin artırılması için birtakım önlemler alınması gerektiğini ifade etti. Küçükçetin, “Toplumu süt ürünlerinden uzaklaştırma kampanyası var” dedi.

“SÜT ÜRETİMİ 3 KAT ARTIRILMALI”
Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş,  dünyada yıllık 721 milyon ton süt üretiminin sadece 12 milyonunun Türkiye’de üretildiğini bildirirken, Antalya’da ise yılda ortalama 192 bin ton süt üretildiğini kaydetti. “Süt üretimimizi şimdi rakamın 3 katı artırmalıyız” diyen Orhan Özçatalbaş, gelişmiş ülkelerde oluşturulan birliklerin süt üretiminin artırılmasında önemli rol oynadığı, Türkiye’de ise sektörde örgütlenme yetersizliği olduğunu kaydetti.

“Sütte antibiyotik” söylemlerinin süt üreticisini sıkıntıya soktuğunu kaydeden Özçatalbaş, süt tüketimini azaltmak yerine artırıcı önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı.

Antalya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Metin Yaraşçı, süt sektöründeki sorunları anlatırken, sektörde üretici birlikleri adı altında çok sayıda örgütün sektördeki sorunları birlikte çözmek için birlik içinde harekete geçmesi gerektiğini vurguladı.

Antalya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Müdürü Musa Toros, 1 kilo süt satınca 1 kilo yem alınamıyorsa işletmenin devamında sıkıntı olacağını belirterek, fiyat dengesinin kurulmasını istedi. Toros, devletin hayvancılık politikasını da değiştirmesi gerektiğini vurguladı.

“SÜT PARA KAZANMAZSA GELİŞMEZ”
Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nden Ümit Okudur, çiğ sütte kalitenin en önemli sıkıntı olduğunu bildirirken, yapılan düzenlemelerle yılsonuna kadar çiğ sütün AB standartlarına getirileceğini kaydetti.

Yeşil Pınar Tarım Süt A.Ş. Başkanı Mahmut Toros, süt üretiminde girdi fiyatları yüksekken sütün satış fiyatının düşük olduğunu belirterek, “Süt para kazanmazsa gelişmez” dedi.

Çangır Tarım ve Hayvancılık İşletmesi Genel Müdürü Hikmet Çangır, hayvancılık sektörünün kendi çabalarıyla bir yere gelmeye çalıştığını belirterek, devletin yürüyen sistemden haberdar olmadığını ileri sürdü. Çangır, sektörde girdi maliyetlerinin yüksekliğine de dikkat çekti.

Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, Türkiye’de sütün önemsenmediğini ifade ederken, “Süt önemsenseydi, bakanlık dışarıda hayvan ithal etmezdi” dedi. Yardımcı, etin temel maddesi olan süt desteklenmedikçe et üretiminin de düşeceğini belirterek, “Süt önemsenmezse et olmaz. Toplumda süt tüketim kültürü artırılmalı. Askerlere ve öğrencilere ücretsiz süt dağıtılmasını öneriyoruz” diye konuştu.

S.S. Yelten Sulama Kooperatifi Başkanı ve ATB Meclis Üyesi Hüseyin Simav, sokak sütünün sağlıksızlığına dikkat çekerken, denetimlerin yapılması gerektiğini kaydetti. Simav, hayvancılığın desteklenmesi gerektiğini kaydeden Simav, süt tüketimini artırıcı kampanyaların yürütülmesini istedi. Simav “Sütümüze sahip çıkalım” dedi.

SONUÇ
Panelde, Türkiye’deki yapısal sorunlara dikkat çekilirken, grup tarım modelinin uygulanması gerektiği kaydedildi. Üreticinin sorunu çözülmeden sektörün sorunun çözülemeyeceğini vurgulanan panelde, maliyet düşürücü teşvik ve desteklerin verilmesi, tüketim alışkanlığının değiştirilmesi, süt tanıtım grubunun kurulması, soğuk süt tüketiminin artırılması, sütün sadece çocukların değil yetişkinlerin de beslenme mönüsünde olması, işletme hijyeninin sağlanması gerektiği bildirildi.


Kaynak: http://www.antalyaburada.comDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı