25 Haziran 2017 Pazar

Ramazan öncesi sebze meyve fiyatları düşüyor

Türkiye Haller Federasyonu Başkan Vekili Orhan Doğan, mevsimsel olarak sebze ve meyve ürünlerinde bolluk yaşandığını, ramazan ayında genel olarak fiyatların ucuz olacağını söyledi.

25 Mayıs 2017 Perşembe 17:11
Bu haber 214 kez okundu
 Ramazan öncesi sebze meyve fiyatları düşüyor
Untitled Document

E-fidancim.com Tükiyenin En Büyük online fidan ve tohum satış sitesi 100 tl üzeri kargo bedava www.e-fidancim.com

TH Reklamları

 

Ramazan öncesi sebze meyve fiyatları düşüyor
Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada kış sezonunun sona ermesi ve  bazı ürünlerde ihracatın düşmesiyle ürün bolluğu yaşandığını, bunun ramazan  öncesi fiyatları aşağı çektiğini dile getirdi.
 
Birkaç hafta önce fiyatıyla tartışma konusu olan domatesin İzmir Sebze  ve Meyve Toptancı Hal'indeki toptan fiyatının 50 kuruş ila 1 lira arasına kadar  düştüğüne dikkati çeken Doğan, şöyle konuştu:
 
  "İhracatın yavaşlaması nedeniyle tüm ürünler iç piyasaya giriyor.  Üretim fazla, talep de az olunca fiyatlar düşüyor. Nisan ayının zam şampiyonu  domatesin toptan kilosu 50 kuruşa geriledi. Fiyatların daha fazla düşeceğini  düşünmüyorum. Toptan fiyatlarda yaşanan düşüşün bir iki gün içinde tüketiciye  yansıyacağını tahmin ediyoruz. Vatandaşın sebze ve meyvede ucuz fiyatlarla rahat  bir ramazan ayı geçireceğine inanıyorum."
 
 "Kar sınırı getirilmeli"
 
Doğan, sebze ve meyve fiyatlarıyla ilgili tarladan tüketiciye giden  yolculukta fiyatların katlanarak arttığı eleştirilerine dikkati çekerek bu  zincirde komisyoncuların "günah keçisi ilan edildiğini" savundu.
 
Komisyoncuların kar oranlarının yüzde 3 ile 8 arası olarak kanunla  belirlendiğini ifade eden Doğan, "Serbest piyasa ekonomisi olduğu için (herkes  ürünü istediği fiyata satar) anlayışı var. '1 liraya alındı 5 liraya satıldı.' Bu  algıyı yok etmek için sebze meyvenin perakende satışına kar sınırı getirilmeli.  Kar oranı kanunla belirlenmeli. Türkiye'de sebze ve meyvelerde kayıp kaçak yüzde  50. Böyle bir düzenleme yapılırsa kayıt dışılık yüzde 5 ila 10'a iner, tüketici  ve üreticinin hakları düzenlenir." dedi.
 
Ramazan ayının başlamasına günler kala İzmir Sebze ve Meyve Toptancı  Hal'inde elma 2 - 3,5 lira, portakal 1,50 - 2 lira, limon 3 - 3,50 lira, çilek  2,5 - 3,5 lira, salkım domates 1,5 - 2 lira, biber 70 - 80 kuruş, kabak 80 kuruş  - 1 lira, patlıcan 1,3 - 1,5 lira, kiraz 3 - 7 lira, erik 2 - 6 lira, soğan 40 -  70 kuruş, patates 70 kuruş -1 lira, karpuz ve kavun ise 1,50 - 2 lira arasında  toptan satışa sunuluyor.
Haber Kaynağı: Tarımsal Haber - www.tarimsalhaber.com
    Yorum yazmak için sitenin üst kısımdan giriş yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen olun!

GAZETE MANŞETLERİ

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

ANKET Sonuçlar Tümü

?Okul sütü projesini faydalı buluyor musunuz?

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV