Öne Çıkanlar mikado kayısı Gıda kapanış fiyatı jakaranda fidanı makam aracı

Bu haber kez okundu.

Ramazanda Bol Ayran İçin
Özel Bahar Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Şimşekli, vücutta su miktarının azalması sonucu halsizlik, yorgunluk, konsantrasyonda azalma, dikkatsizlik ve performans düşüklüğü gibi rahatsızlıkların ortaya çıktığını söyledi. Bu sebeple yaklaşık 15-16 saati bulan oruç süresinde günlük ihtiyacı karşılayacak seviyede ve nitelikte sıvı içilmesine dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

'AYRAN, SU KAYBINI AZALTIR'

Bir yetişkinin günde yaklaşık 15 bardak su içmesi gerektiğini belirten Uzm. Dr. Şimşekli, şu bilgileri verdi: “Ramazanda süre kısaldığı için yeterli miktarda su içmek için çaba harcanmalıdır. Günde en az 8-10 bardak içtiğinizden emin olmanız gerekir. İftardan sahura kadar olan sürede, sıvı ihtiyacının büyük bir kısmı su olarak alınmalıdır. Ülkemizde ramazanda en çok tercih edilenler çay, kahve ve asitli içeceklerdir fakat bunlar, kafein içerikleri sebebiyle vücuttan su atımına neden olur. Bunlar su yerine düşünülmemeli, mümkün olan en az ölçüde içilmelidir. Su kaybına engel olan içecekler ise ayran, taze sıkılmış meyve suları, taze limonata ve doğal maden sularıdır.”

Şimşekli, su ve diğer içecekler konusunda şunları dile getirdi: “Su, iftardan sahura kadar olan zaman diliminde yavaş yavaş, en az 8-10 bardak içilmelidir. Suyun yerini başka hiçbir sıvının tutmadığı da asla unutulmamalıdır. Yeterli miktarda su içemeyenler, günde bir iki bardak kadar taze sıkılmış meyve suları içebilir. Günlük boş enerji alımını arttırmamak için şeker hiç eklenmemelidir. Ayran, sudan sonra tercih edebileceğiniz en sağlıklı içecektir. Su yerine geçebilecek diğer bir içecekte doğal maden suyudur. İçerdiği minerallerle oruç döneminde mineral ihtiyacını karşılamakta da yardımcı olur. Günde bir iki şişe doğal maden suyu önerilmektedir.”

'SAHURDA VE İFTARIN HEMEN ARDINDAN ÇAY İÇMEYİN'

Çay ve kahvenin azaltılmasını isteyen Hüseyin Şimşekli, “Ülkemizde yaygın olarak yapılan yanlışlardan biri de ramazanda aşırı çay ve kahve içmektir. Bunlar kafein içeriği sebebiyle vücuttan su atılımını arttırır. Diğer önemli bir konu ise çayın ne zaman içileceğidir. Sahurda ve iftardan hemen sonra içmek uygun değildir, çünkü çay yapraklarının yapısında bulunan tanenler, demir emilimini azaltır. Bu nedenle yemeklerden en az bir saat sonra, açık ve limonlu olarak içilmelidir. Ayrıca antioksidan içeriği siyah çaya göre daha fazla olduğundan, yeşil çay da tercih edilebilir.” şeklinde konuştu. Koyu kahvelerin kalp çarpıntılarına sebep olabileceğine de dikkat çeken Uzm. Dr. Şimşekli, hoşaf ve kompostoların ise şeker içeriğinin fazla olmaması gerektiğini sözlerine ekledi. 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı