Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur ayçiçeği ilaç zehirlenmesi chicago borsası

Bu haber kez okundu.

Ramazan'da kızartmadan kaçının
İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü, ramazanda, haşlama, buğulama, fırın veya ızgara gibi pişirme yöntemlerinin tercih edilmesi gerektiğini bildirdi. Müdürlükten yapılan açıklamada, ramazanda midenin uzun süre boş kalmasının, bazı mide hastalıklarını tetikleyebileceği, dolayısıyla yemeklerin pişirilme şekillerinin midenin korunmasında son derece önemli olduğu belirtildi. Yemek yapılırken kızartma veya kavurma gibi yöntemler yerine, fırın, ızgara, haşlama veya buğulama gibi yağsız pişirme yöntemleri tavsiye edildi.

Yemek pişirmede, hayvansal yağlar yerine bitkisel yağlar kullanmanın, bu yağların içerdikleri yağ asitlerinden etkin şekilde yararlanmayı sağlayacağına işaret edilen açıklamada, sebzeleri haşladıktan sonra suyunu dökmenin vitamin ve mineral kaybına yol açacağı kaydedildi. Makarnanın da haşlandıktan sonra suyunun dökülmesinin "B" vitamini yönünden kayba yol açtığı vurgulanan açıklamada, makarna ve sebzelerin, haşlanmasının ardından suyunun dökülmemesi, az su ile çektirme yöntemiyle pişirilmesi gerektiği anlatıldı.

Kızartmaların olumsuz yönünün yağ alımını artırdığı ve protein ile vitamin kayıplarına yol açtığı belirtilen açıklamada, şu önerilerde bulunuldu: "Kanser yapıcı özellik taşıması nedeniyle kızartma yağları, 3 seferden fazla kullanılmamalıdır. Sebze yemeklerine bir kilogram için 2 yemek kaşığı yağ yeterlidir. Kolesterolü yüksek olanlar ve kilosunu korumak isteyenler, etli veya kıymalı sebze yemeklerine dışardan yağ ilave etmeden pişirmeyi deneyebilir.

İftarda fazla miktarda ve yağlı pişirilmiş yemek tüketmek, saatlerce boş kalmış olan mideye yüklenmeye neden olacaktır. Bu da midede ağırlık, yanma, ekşimeye neden olarak, sindirimi zorlaştıracak, bağırsaklarda şişkinlik ve kabızlığa yol açacaktır."
 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı