Öne Çıkanlar chicago borsası hatay tarım fuarı ığdır pamuğu interfresh fuar muğlada yağmur

Bu haber kez okundu.

Saf zeytinyağında hekzan veya başka bir kanserojen madde bulunmaz
TARIMSAL HABER'e  yaptığı açıklamada  Hasan KÖŞKLÜ; hemen ifade edeyim ki "saf zeytinyağında hekzan veya başka bir kanserojen madde bulunmaz" dedi.

Zeytinyağında 'Kanserojen Madde' haberi aslında, piyasada ucuza satılan zeytinyağlarının ucuzluğunun, prina yağı ve/veya diğer bitkisel karışımlar ile karıştırılarak ucuzlatıldığı, hakiki zeytinyagının raflarda diğerlerine göre ucuza sayılabilecek fiyata satılmasının tağşiş olmadan karıştırılmasının mümkün olmadığı mesajını veriyor.

Diğer yandan prina yağı prinadan ayrıştırılırken exzam (hekzan olmalı) kullanıldığı, karışımda prina yağı kullanıldığında uçucu parlayıcı ve yanıcı hekzan'ın insan bünyesine zarar vereceği öngörülmüş.

Esasen hekzan ile ayrıştırma yöntemi bitkisel tohum yağlarının( ayçiçek, soya, kanola, vb.) tamamında kullanılmakta olan bir yöntemdir.

Bu nedenle yanlızca prina yağını "hekzan ile muamele görmüş yağ" olarak nitelemek ve kanserojen madde içeriyor" demek eksik bir tanımlama olmaktadır.

Öncelikle zeytinden elde edilmiş gerçek sızma kalitesinde zeytinyağı tüketmek en doğrusudur.
Ne mutlu kendi yemeklik yağını üretebilenlere ama bu herkes için mümkün değil. Bu durumda zeytinyağı kalitesini anlayabileceğiniz yöntemleri öğrenmeniz gerekiyor, satın almadan önce uygulamak ve doğru zeytinyağını alabilmek için.

Yine de prina yağı ile ilgili bir bilgi daha vermek istiyorum.
Prinadan hekzan ile elde edilen prina yağı, yine bir rafinasyon işleminden geçmeden herhangi bir yağa karıştırılması mümkün değildir. Rafinasyon işlemi yağın buhar ile yıkanması olarak izah edilebilir.
Bu aşamadan sonra elde edilen rafine prina yağında hekzandan iz kalır mı bilemiyorum, uzman arkadaşlar sanırım bilgi verebilirler.

Ama kesinlikle saf zeytinyağında hekzan veya başka bir kanserojen madde bulunmaz.
Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi