Öne Çıkanlar mikado kayısı muğlada yağmur chicago borsası ayçiçeği ilaç zehirlenmesi

Bu haber kez okundu.

Sağlık Bakanlığı, uygunsuz dolum yapılan su markalarını açıkladı
Sağlık Bakanlığı, damacana sularının dolum tesislerinden alınan numune sonuçlarına göre, 15 su markasında uygunsuzluk olduğunu tespit etti. Bakanlığın açıkladığı bu markalar şöyle: Gençsu, Karlık Madran, Alka Madran, İvriz Su, Beysu, EDK Lara, Hünkar, Revan, Buzdağ, Kardelen, ideal, Hazar Vox Nida, Bahçeayran, Esensu Özayran, Kabalak.

Bakanlığın açıklamasında, şu bilgiler yer aldı: “İçinde bulunduğumuz yaz mevsiminde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve içme suyu kullanımının artışı sebebiyle, Sağlık Bakanlığımızın denetimlerini sıklaştırdığı daha önce kamuoyu ile paylaşılmıştır. Temmuz ayında rutin denetimlere ilaveten yapılan ek denetimler tamamlanmış ve aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır:

1- Ülkemizde halen damacana dolumu yapan 254 ruhsatlı su tesisinin tamamı yeniden değerlendirilmiştir.

2- Temmuz ayında yapılan denetimler esnasında ruhsatlı kaynaklar dışında izinsiz kaynak kullanımına ilişkin herhangi bir bulguya rastlanmamıştır.

3- Denetimlerde, mevzuat hükümlerine uygun olarak numuneleri alınan ve tekraren yapılan analiz sonuçlarına göre Türkiye genelinde faaliyeti olan dolum tesislerinden 28 Temmuz 2012 tarihli açıklamamızda bildirilmiş olanlara ilaveten uygunsuzluk tespit edilen damacana suyu markaları şunlardır: Gençsu, Karlık Madran, Alka Madran, İvriz Su, Beysu, EDK Lara, Hünkar, Revan, Buzdağ, Kardelen, İdeal, Hazar Vox Nida, Bahçeayran, Esensu Özayran, Kabalak."

Bakanlık, adı geçen markaların sadece damacana suları ile sınırlı olduğunu, diğer ürünleri ile ilgili olmadığını kaydetti.

"DOLUM TESİSLERİ ÜRETİMLERİ DURDURULDU"

Bakanlığın açıklamasında dolum tesislerinde uygunsuzluk tespit edilen markaların üretimlerinin geçici olarak durdurulduğu ve mevzuata göre cezai işlem uygulandığı vurgulandı. Bu firmalar ile daha önce açıklanan 5 firmanın uygunsuzluklarını giderdiklerini ispat etmeleri halinde üretimlerine izin verileceği bildirildi.

Açıklamada, “Türkiye genelinde piyasaya arz edilmiş ürünlerden satış noktalarından örnekler alınarak, bin 418 ürün Halk Sağlığı laboratuvarlarında incelemeye alınmıştır.” denildi. Uygunsuzluk tespit edilen ürünlerin 114 adet olduğu, bunların toplanan numuneler içindeki oranının yüzde 8’e tekabül ettiği belirtildi.

Dolum tesislerinde her hangi bir uygunsuzluk tespit edilmediği halde tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen süreçteki uygunsuz şartlar sebebiyle olumsuzlukların görüldüğü, su satış noktaları ve satılan ürünlerin isimlerinin www.thsk.gov.tr internet adresinde gün içinde duyurulacağı aktarıldı.

Bakanlık, satış noktalarındaki inceleme sonuçlarından hareketle, bu firmaların piyasadaki tüm damacana ürünlerinin uygunsuz olduğu anlamı çıkarılmaması uyarısında bulundu.

Su ile bulaşan hastalıklar itibariyle halihazırda mevsim normalleri dışında bir artış gözlendiğini saptayan bakanlık, açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Sağlık Bakanlığımız denetimlerini devam ettirmektedir. Denetimler sırasında tespit edilen ve toplum sağlığını olumsuz etkileyebilecek hususları halkımızla paylaşmaya devam edeceğiz. Vatandaşlarımızın spekülatif açıklamalara itibar etmeyerek Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nca yapılan açıklamaları takip etmeleri sağlıkları açısından önemlidir. Bu konuda duyarlılık gösteren herkese teşekkür ediyoruz. Halkımızın sağlığına zarar verebilecek içme suyu ürünlerine asla müsamaha etmeyeceğimizi bütün ilgililere bir kez daha hatırlatıyoruz.” 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı