Öne Çıkanlar karaman ziraat odası saksıda limon yetiştiriciliği üretim destekleme Başbakan Binali Yıldırım

Bu haber kez okundu.

'Şeker gibi' yer fıstığı
Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah'ın talimatı ile İl Özel İdaresi bünyesinde kurulan şirket, kentin sembolü olan yer fıstığından, draje şeker, bisküvi tozu, dondurma, krema, kek, ezme, baklava, lokum ve cezerye üretimini sürdürüyor. Vali Cerrah, Türkiye'nin toplam yer fıstığı üretiminin yüzde 46'sını karşılayan Osmaniye'de, yer fıstığından üretilen şekerlemelerin vatandaşlarca beğenildiğini söyledi.

Cerrah, amaçlarının, kentteki üreticileri ve ticaret yapanlara önderlik yapmak olduğunu belirterek, şunları kaydetti: ''Yer fıstığını sadece çerez olarak değil, sanayi ürünü olarak işlenmesi için çeşitli çalışmalar yaptık. Bu çalışmalar sonucu Özel İdareye ait şirket bünyesinde yer fıstığından yapılmış şık ambalaja sahip, kek, ezme, lokum ve cezerye gibi ürünlerin yanı sıra çikolata kaplı yer fıstığı drajesi gibi ürünler satışa sunuluyor. Ramazan Bayramı'na özel olarak da bu ürünlerin yer aldığı hediyelik paketler hazırladık. Ürünlerimize olan ilgi gayet iyi. Bayram dolayısıyla ilgi gösteriliyor. Draje şeker satışında bayramı fırsata çevirmek istiyoruz.''

Osmaniyelilerden bayram ziyaretlerine giderken draje şekerlemeleri hediye olarak götürmesini isteyen Cerrah, ''Böylece tanıtıma da katkıda bulunmuş olurlar. Artık bayramlarda kentimize gelen misafirlerimize fıstıklı ürünler ikram edelim'' dedi. Cerrah, yer fıstığının sağlık açısında da faydalı olduğunu söyledi. ''Yer fıstığı ürünleri, sağlık, enerji ve mutluluk kaynağıdır'' diyen Cerrah, ''İş yerlerinde de bayram şekerleri gibi yer fıstığı drajesinin de satılmasını istiyoruz. Esnafın da bu konuda duyarlı olmasını bekliyoruz'' diye konuştu. Cerrah, çikolata kaplı yer fıstığı drajesi ve diğer ürünlerin kentteki çeşitli işletmelerde satışa sunulduğunu bildirdi.

Bayramda 10 ilde 15 ton tüketim bekliyoruz

Şirket yetkilileri ise yaklaşan Şeker Bayramı'nı fırsata çevirmek için yer fıstığından üretilen ürünleri şık ambalajlarla albenili hale getirme çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdiler. Bu bayramda 40 ton yer fıstığının draje şeker üretimine ayrıldığını belirten şirket yetkilileri, ortalama 10 ile 15 ton arasında tüketim beklediklerini, Osmaniyelere ise şeker yerine fıstık ürünlerini tercih etmeleri çağrısında bulundu. Çikolata kaplı yer fıstığı drajesinin kilosunun 18 liradan satışa sunulduğu bildirildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,