Öne Çıkanlar tarım ve orman bakanlığı ayçiçeği zararlıları abelya ağacı fidanı bakan yardımcısı akif özkaldı palmiye ağacı

Bu haber kez okundu.

Şekerde karaborsa hortladı
Erken yapılan zam açıklaması fırsatçılara yaradı. Zamsız fiyattan satmak istemeyenler şekeri stokladı. Gıda üreticileri duruma isyan etti.

Şekerin de tadı kaçtı. Türkiye Şeker Fabrikaları (TÜRKŞEKER), 22 Ağustos'tan itibaren şeker fiyatlarına yüzde 7 oranında zam yapılacağını duyurdu. Buna göre, toz şekerin kilosu KDV hariç 2,12 liradan, küp şekerin kilosu ise KDV hariç 2,63 liradan satılacak. Ancak fiyat artışının 15 gün öncesinden ilan edilmesi fırsatçıların önünü açtı.

İş ahlakına aykırı

Zamsız fiyattan satmak isteyenler gelen taleplere 'elimizde şeker yok' diyerek stokladı.Gıda üreticileri şeker bulmakta sıkıntı çekmeye başladı. Uygulamanın Ramazan Bayramı'ndan hemen önce gerçekleşmesi tepkileri artırdı.

Baklavacı Güllüoğlu Başkanı Nejat Güllü, zammın günler öncesinden açıklanmasının iş ahlakına aykırı bir uygulama olduğuna dikkati çekti. Güllü, "Özelleştirme öncesinde böyle uygulamalar olmuyordu. Bu tamamen fırsatçılık. Ne yapacağız yani karaborsadan mı şeker alacağız? Bir gün öncesinde gece duyuruyu yapsınlar sabah kalktığımızda zamlı alalım. Buna kimse itiraz etmez. Tam bayram öncesinde 'şeker yok' denmesinden iyidir" diye konuştu. Daha önce pirinç konusunda da fırsatçılık yaşandığını ve Başbakan Erdoğan'ın olaya el koyduğunu, şekerde de aynı durumun söz konusu olabileceğini sözlerine ekledi.

Çikolata fiyatı artar

Seyidoğlu Genel Müdürü Mehmet Göksu, fiyatlara yapılacak zammın bu kadar erken haber verilmesinin sektör açısından olumsuz bir gelişme olduğunu belirtti. Bu uygulamanın stokçuluğu ve karaborsayı teşvik ettiğini ifade eden Göksu şöyle konuştu:

"Herkes nasıl olsa zam gelecek diye elindeki şeker stokunu piyasaya sürmeyerek karmaşaya yol açtı. Hükümetin bu tip sektörü zora sokacak durumlarda müdahale etmesi gerekir. Bu zam bayramda bizim şeker ve çikolata fiyatlarına yansımaz çünkü bayram için üretimler günler öncesinden tamamlandı. Ancak bayram sonrasında fiyatlarda değişiklik olabilir."

Zam normal uygulama yanlış

İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD) Genel Sekreteri ve Uysan Gıda'nın sahibi Fatih Uysan, şeker fiyatlarında geçen yıl da temmuz ayında yüzde 8 zam yapıldığını hatırlattı. Zam oranına değil, zammın erken açıklanmasına tepki gösterdiklerini ifade eden Uysan, "Zaten her sene bu oranlarda fiyat artışı yapılıyor. Ancak zammın uygulanacağı tarihten önceki akşam duyuru yapılıyordu. Bu yıl ilk kez 15 gün öncesinden zam ilan edildi. Fabrikalar esnafa mal satmıyor. Stok yapıp zamlı fiyattan satmaya çalışıyorlar" dedi.

HABER: Zeynep CEYLAN / BUGÜN GAZETESİDikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı