Öne Çıkanlar karaman il özel idare Gıda makam aracı naturel sızma zeytinyağı fiyatları sağanak yağış

Bu haber kez okundu.

SSUK: Tütüne Vergi Artışı 300 Bin Kişinin Ölümünü Engelleyecek
İSTANBUL (ANKA) - Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi(SSUK), tütün ürünlerine vergileri artıran Maliye Bakanlığı'nı kutladıklarını, tütün ürünlerine yapılan vergi artışı ile 300 bin kişinin ölümden kurtarılacağının hesaplandığını kaydetti.

SSUK'tan yapılan yazılı açıklamada, uluslararası bilimsel çalışmaların tütün ürünlerine getirilecek her yüzde 10 vergi artışının tüketimi yüzde 5 azalttığını, böylelikle vergi artışının hem sağlığı düzelttiğini, hem de gelirleri arttırdığını ortaya koyduğu, araştırmanın Maliye Bakanlarının hekimlerden daha fazla hayat kurtarabileceğini gösterdiği kaydedildi. Vergilerin artırılmasından dolayı Maliye Bakanlığı'nı kutlayan SSUK'un açıklamasında, "Maliye Bakanı hayat kurtaracak reçeteyi yazdı" yorumu yapıldı.

-SİGARA KAÇAKÇILIĞI FİYAT POLİTİKASIYLA DEĞİL, EMNİYET ÖNLEMLERİ İLE KONTROL EDİLİR-

SSUK'un açıklamasında, sigara kaçakçılığının fiyat politikası ile değil, emniyet politikaları ile kontrol edilebileceği belirtildi. Kuzey Avrupa’da sigaraların Güney Avrupa’nın en az iki katına satılmasına rağmen kaçakçılığın, Güney’de daha fazla olduğu belirtilen açıklamada, "Yapılan uluslararası çalışmalar kaçakçılık yollarının Kuzey’den Güneye doğru olduğunu, başka bir deyişle, pahalı sigaralar olan ülkelerden ucuz ülkelere olduğunu göstermiştir. Birçok ülkede kaçakçılığın arkasında ürünlerini ucuz fiyata yeni pazarlara sokmaya çalışan tütün endüstrisi bulunmuştur. Sigara kaçakçılığı fiyat politikaları ile değil emniyet önlemleri ile kontrol edilir" denildi.

Vergi artışını değerlendiren SSUK üyesi, Hacettepe Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof Dr Nazmi Bilir, “Maliye Bakanlığının bu girişimi ile 16 milyon sigara içicisinden 600 bin kişinin sigarayı bırakacağı, 300 bin kişinin ölümden kurtarılacağı hesaplanmıştır" açıklamasında bulundu.

-FARKLI VERGİ ORANLARININ DÜZELTİLMESİ SEVİNDİRDİ-

Türk Toraks Derneği Tütün Kontrolu Çalışma Grubu Başkanı Prof Dr Oğuz Kılınç ise Maliye Bakanlığını, kararının yaratacağı sigara bırakma etkisinin, tıp dünyasında ancak haftada 5 gün durmaksızın sigara bırakma tedavisi uygulayan 2 bin hekimin bir yıl çalışması ile alınabileceğini belirterek, Maliye Bakanlığını hekimlere destek olduğu için kutladı.

SSUK Başkanı Prof. Dr Elif Dağlı, vergi artışına ilişkin olarak, "Farklı vergi oranlarından yararlanan katkı maddeli sigarillolar, purolar, kıymalık tütün ile üretilen doldurma makaronlar, içinde bitki özü olduğunu iddia eden nargileler tütün endüstrisinin ülkemiz için geliştirdiği taktiklerdi. Bu ürünleri sigaradan daha az vergilendirmenin hiç bir mantığı yoktu. Bu yanlış düzeltildiği için çok memnunuz" değerlendirmesinde bulundu.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,naturel sızma zeytinyağı, erken hasat soğuk sıkım zeytinyağı,