Öne Çıkanlar Gıda hayvancılık eğitim çiftçi trakya

Bu haber kez okundu.

Süt sektörü zirvede buluşuyor
İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, İzmir’in Türkiye süt üretiminin yüzde 9-10’unu karşıladığını söyledi. Güldal, sağlıklı süt üretim ve tüketiminin artırılmasının önemine dikkat çekti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Ulusal Süt Konseyi öncülüğünde “Ulusal Süt Zirvesi” yapılacak. Konu ile ilgili basın toplantısına, sektör temsilcileri katıldı. Zirve, 21-23 Mayıs 2012 tarihleri arasında Çeşme’de yapılacak. Uluslararası Sütçülük Federasyonu Başkanı Richard Doyle’nin de katılacağı zirvede, kaliteli ve hijyenik süt üretimi ve tüketimi tartışılacak.

Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük ise okul kantinlerinde cipsin yasaklanmasından rahatsız olanların, süt ve süt ürünleri hakkında karalama kampanyası başlattığını kaydetti. Düzenlenecek zirvenin bu anlamda önemli olduğunu vurgulayan Eskiyörük, “Sektörün sıkıntıları yok, üreticinin sıkıntısı var. Sanayici, istediği anda fiyatla oynayabiliyor. Fiyat dalgalanmalarından kazançlı çıkıyor. Tüketimi arttırıcı çözümler bulunmazsa 2008 yılında olduğu gibi süt veren hayvanlar kesilebilir.” açıklamasında bulundu. Nazilli Süt Kooperatifi Başkanı Ahmet Ertürk de okul sütü projesinin önemine dikkat çekti. Proje sayesinde bu yıl arz fazlasının yaşandığı dönemde fiyatların düşmediğini anlatan Ertürk, projenin tüketimi de arttıracağını dile getirdi.

İzmir Konak Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse, sektörün kendisine çekidüzen vermesi gerektiğini, her şeyi devletten beklemenin doğru olmadığını vurguladı. Köse, çiftçilerin sağlıklı süt üretimi konusuna azami önem vermesi gerektiğine dikkat çekti.


Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Özer Türer ise dünya süt tüketiminin Türkiye’nin iki üç katı olduğunu vurguladı. Tüketimin arttırılması gerektiğini belirten Özer, koyun ve keçi sütünün de soğuk zincirine alınması gerektiğini söyledi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı