Öne Çıkanlar fakıbaba tarım ve orman bakanlığı besi sığırı yetiştiriciliği muğlada yağmur çit mazı fidanı dikimi

Bu haber kez okundu.

Süt üreticisi: Piyasa, 'İstediğim fiyata satarım' diyenlerin eline geçmesin
Manavgat Süt ve Süt Ürünleri Üretici Birliği (MASÜB), sütte girdi maliyetlerinin son 2 ay içinde geçen yıla göre 3 kat arttığını, yetiştiricinin saman bulmada zorluk çektiğini bildirdi. Üretici, saman satışlarının, 'Ben istediğim fiyata satarım' düşüncesindeki kişilerin eline geçmemesi için bakanlığın konuya bir an önce el atmasını istiyor.

        MASÜB Başkanı Bilay Ay, Cihan'a yaptığı açıklamada, sütte girdi maliyetlerinin arttığını; yem, saman ve saman balyasında satışların 'Ben istediğim fiyata satarım' düşüncesindeki kişilerin eline geçmemesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın konuya bir an önce el atmasını istediklerini söyledi.

        Geçen yıl saman balyasının kilogramı 4 liradan satılırken, bu yıl ağustos ayı sonu itibariyle 12 liradan satılmaya başlandığına dikkat çeken Ay, İç Anadolu Bölgesi'ndeki kuraklığın süt sığırcılığını olumsuz etkilemesinden korktuklarını kaydetti.

        Antalya bölgesine ithal saman ve saman balyalarının gelmeye başladığını belirten Ay, artan maliyetler nedeniyle besinin mağdur olmaması için sütün litresinin en az 80 kuruş olması gerektiğini söyledi. Son 7 aydır sütün litresinin 66 kuruş olduğunu, girdi maliyetleri artışına dayanamayan bazı besicilerin damızlık düvelerini kasaba kestirmek zorunda olduğunu belirten Ay, bakanlığın, ülkede kaba yem açığını kapatmak için yetiştiriciye daha fazla teşvik vermesinin kesimlerin önüne geçeceğini kaydetti. Ay, sözlerini şöyle sürdürdü:

        "Kuraklığa bağlı kaba yem açığı ülkemizde saman, yem ve balya samanını karaborsaya düşürdü. Saman balyasının kilosu bir anda 4 liradan 12 liraya yükseldi. Buna karşı 7 aydır süt fiyatları yerinde sayıyor. Karaborsanın önüne geçilmezse süt üreticisi mağdur oldu. Polonya'da süt üreticisi kaba yem açığını yüzde 80 oranında kapattığı için sattığı sütten para kazanıyor. Bizde ise üretici para kazanamadığı için ineğini kasaba gönderiyor. Bu da ülke hayvancılığına çok büyük zarar veriyor. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in konuya bir an önce el atmasını istiyoruz."


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı