Öne Çıkanlar vairo badem çeşidi fakıbaba Gıda hayvancılık kefir

Bu haber kez okundu.

TAB Başkanı Yılmaz: Sahte balda teşhir basit uygulama, ticaretten men edilsinler
Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği (TAB) Başkanı Bahri Yılmaz, sağlıksız bal üreten firmaların teşhir edilmesinin basit bir uygulama olduğunu söyledi. Aynı firmaların yarın başka bir markayla faaliyetlerine devam edeceğini öne süren Yılmaz, "Bu durumdaki firmaların Avrupa'da olduğu gibi ticaretten men edilmesi gereğine inanıyoruz." dedi.

        Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, sahte bal üretiminin önüne geçmek ve haksız rekabeti engellemek amacıyla sağlıksız bal üretimi yapan 2 şirket ve markayı teşhir etti, 3 markanın da piyasaya arzını ve reklamını durdurdu. Bakanlığın, nisan ayının ikinci haftasında ise ürünlerini hatalı bulduğu 5 bal firmasını daha teşhir edeceği gündeme geldi. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, teşhirin tek başına yeterli olmayacağı görüşünde.

        Cihan'a konuşan Birlik Başkanı Bahri Yılmaz, bal üretiminin arı ve üretici açısından zahmetli bir iş olduğunu söyledi. Bir damla bal için bal arılarının 75 sefer yaptığını belirten Yılmaz, "Arının ve arıcıların emeğini çalan sahtekârların teşhir edilmeleri basit bir yöntem." diye konuştu.

        Aynı firmaların, yarın başka bir marka ile devam edeceklerini ileri süren Yılmaz, "Bu firmaların Avrupa'da olduğu gibi ticaretten men edilmesi gereğine inanıyoruz. Söz konusu ticari firmalar, hiçbir birlik üyesi üreticiden bal satın almadıkları halde bal satmaktalar. Gazetelerde teşhir edilen, bal sattığını söyleyen satıcıların da mali yönden incelenmesi gerekir. Devletten vergi kaçırıyorlar." şeklinde konuştu.

        "SAHTE BAL YOK, SAHTE İNSANLAR VAR"

        Sahte balın olmadığını, ancak sahte insanların bulunduğunu belirten Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, 56 bin kayıtlı bal üreticisinin temsilcisi olarak bu insanlarla mücadeleye devam edeceklerini vurguladı. "Bal üretimi ve polinasyon katkısı ile ülke ekonomisine katma değer üreten arıcı üyelerimiz, emeğine saygı duymayanların karşılarında olmaya devam edecektir. Sürekli arıcı üyelerimizin sorumluluk anlayışı ile ürettikleri balın sahtesinin olmadığını söylüyorum, 'adamlar sahte' diyorum. Ayrıca, 'sahte bal' ifadesi de arıcılarımızı mağdur ediyor. Üreticilerimizin emeğinin zayi olmasına ve emeğinin çalınmasına izin vermeyeceğiz." diye ifade etti.

        Bazı kamu ihalelerine ve otellere, nişasta bazlı mısır şurubunun bal diye verildiğini anlatan Yılmaz, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği'nin ihbar etmesi sonucu ürünlerin iade edildiğini aktardı. Yılmaz, Suudi Arabistan'a 2000-2008 yılları arasında, bal diye mısır glikozu satıldığının anlaşılması üzerine bu ülkeye bal girişinin durdurulduğunu hatırlattı.

        TAB'ın 56 bin kayıtlı arıcısı olduğunu belirten Başkan Bahri Yılmaz, bu arıcıların 5,9 milyon kayıtlı kovandan yılda 83 bin ton bal üretimi yaptıklarını kaydetti. Türkiye'nin, dünyanın ikinci büyük arıcı ülkesi olduğunu belirten Yılmaz, "Ülkemizin arı varlığı, illerin ihtiyacından fazla balı üretmektedir. 2 bin ton bal da ihracat yoluyla satılmaktadır." dedi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyağı