Öne Çıkanlar chicago borsası interfresh fuar bakan yardımcısı akif özkaldı hatay tarım fuarı ığdır pamuğu

Bu haber kez okundu.

Topraksız çilek üretimi yaygınlaşıyor
  İlçe Tarım Müdürü Niyazi Sarıoğlu, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, muzu ile meşhur Anamur'da son dönemde çilek üretiminin de yaygınlaşmaya başladığını söyledi.
Özellikle küçük araziye sahip üreticilerin alternatif üretim yolları aradığını, bunlardan birinin de çok katlı üretim sistemi olduğunu belirten Sarıoğlu, bu üretim yönteminin giderek yaygınlaşmaya başladığını ifade etti.
İlçede yaklaşık 50 dekar alanda örtü altı çok katlı çilek üretimi yapıldığını vurgulayan Sarıoğlu, ''Beş katlı olan ve 50 dekar alanda kurulu bu tesislerde bir milyon 750 bin kök çilek bulunuyor. Aynı üretim açık alanda 350 dekarlık alanda yapılabilir. Açık üretimde dekardan 3-4 ton meyve alınırken, çok katlı sistemde 25 tona kadar verim elde edilebiliyor'' dedi.
Sistem sayesinde yüksek rekolte alındığını ve kontrollü üretim yapıldığı için verimli toprak gereksinimi duyulmadığını anlatan Sarıoğlu, Kokopit ve Perlit maddeleri kullanılan sistemde ürününün bilgisayar aracılığı ile otomatik olarak sulandığını kaydetti.
Toprak kullanılmayan tesislerin az yer kaplaması, işçilik tasarrufu ve kaliteli ürün nedeniyle sisteme ilginin her geçen gün arttığını vurgulayan Sarıoğlu, şöyle konuştu:
''Çalışma ortamının temiz olması, fazla iş ve işçiye ihtiyaç duyulmaması da ilginin artmasında önemli etkenlerden. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bütçesinden İş Edindirme Projeleri kapsamında 5 kişiye 500'er metrekarelik tesisler yaptık ve olumlu sonuç aldık. Bu yıl da yoğun talep var. Bütçe imkanlarına göre gerekli değerlendirmeleri yaparak bu tesisleri yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Dekarı 25 bin TL'ye mal olan tesislerde kontrollü üretim yapılıyor ve kaliteli ürün alınarak ihraç ediliyor. Bu sezon bu tesislerde üretilen çileklerin kilosu 2 TL'nin altına düşmedi.''
Malaklar köyünde, 2 dekarlık tesiste çok katlı üretim yapan köy muhtarı Mehmet Güzel de üretim aşamasında açık alanda yaşadığı sıkıntılarla karşılaşmadığını ve kaliteli ürün aldığını söyledi.
Sistemin en önemli avantajının toprağa ihtiyaç duyulmaması olduğunu ifade eden Güzel, ''Evinizin damına bile bu sistemi kurarak çilek üretip para kazanabilirsiniz'' dedi.
Sistemin Anamur'da tarımın geleceğine yön verebileceğine işaret eden Güzel, devlet desteğinin yanı sıra bankaların da bu tesislerin yapımına yönelik uygun krediler vermesi gerektiğini kaydetti.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi