Öne Çıkanlar interfresh fuar bakan yardımcısı akif özkaldı hatay tarım fuarı chicago borsası özel sektör teşvikleri

Bu haber kez okundu.

Toroslar'da Nohut Türü Bulundu
 Toroslarda nesli tükenmek üzere olan bir nohut türü bulundu. 

Selçuk Üniversitesi’nin çalışmaları sonucu keşfedilen nohut, dünyada sadece Antalya’nın Akseki ilçesi Çukurköy mevkiinde yetişiyor.

Selçuk Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Duran, "Türkiye’de 12 tür nohut bulunuyor. Ve bunların 6 tanesi de yeryüzünde sadece Türkiye’de bulunup, onların 2 tanesi de Akseki’de bulunur. Ve o 2 türden birisi bu tür ve şu anda bilinen Türkiye’de bilinen nohutlar içinde en dar yayılışlı olanıdır" dedi.

Çukurköy nohudu, 120 santime ulaşabilen boyu ile yeryüzünün en uzun baklagili...

Prof. Dr. Duran, "Düşünün ki bir bitki çok daha fazla boylanarak daha fazla ürün alınabilecek bir düzeye getirme şansımız var" diye konuştu.

Koruma Altına Alındı
Nesli tükenmek üzere olan Çukurköy nohudu, yaklaşık 5 bin metrekarelik alanda koruma altına alındı.

Antalya Orman Bölge Müdürü Recep Kaşan, "Ormanlık alanlarımız ve diğer alanlarımızı biyolojik çeşitliliğimizi korumada ciddi gayret sarfediyoruz. Hassas duruyoruz bütün çalışanlarımızla beraber" diye konuştu.

Bitkiye Orman Bölge Müdürünün Adı Verildi
Bitkiyi keşfeden Selçuk Üniversitesi’nin, Orman Bölge Müdürü’ne bir sürprizi vardı. 

Prof. Dr. Ahmet Duran sürprizi şöyle açıkladı:
"Büyük katkılarından dolayı sayın Orman Bölge Müdürümüz Recep Kaşan Bey’in ismini bu bitkiye verdik. Ve Kaşanii olarak da latinceye uyduruyoruz bilimsel kurallar gereği, Cicer kaşanii olarak bilim dünyasına tanıtılacak." 

Akseki Kaymakamı Mekan Çeviren, "Burada sayın hocama söz veriyoruz, bu koruma alanınının korunması konusunda gerekli hassasiyeti göstereceğiz" dedi.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner59

banner95

ahududu fidanı,armut fidanı,çiçek soğanı, çiçek soğanı satışı,çiçek tohumu,çiçek tohumu satışı,çınar ağacı fidanı,dut fidanı,erik fidanı, fidan,fidan satışı,fındık fidanı, goji berry fidanı,gül fidanı, gül fidanı satışı, kayısı fidanı, kiraz fidanı, lale soğanı, limon fidanı, meyve fidanı,nar fidanı, sebze tohumu, şeftali fidanı,tohum satışı, trabzon hurması fidanı, üzüm fidanı, elma fidanı,vişne fidanı,zeytin fidanı, armut fidanı, palmiye fidanı, çim tohumu,badem fidanı,zeytinyagi